Näitusest “Randevuu. Kohtumispaik Tartu” valmis virtuaaltuur

with Kommentaare pole

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva kingitusena valminud näitusega “Randevuu. Kohtumisepaik Tartu” saab tutvuda nüüd veebis.

Vabariigi juubeliaastal eksponeeritud populaarsest näitusest valmis virtuaaltuur.

Näitus heidab pilgu noore vabariigi tärkamise ja arenemise aega, jutustades loo 1920. ja 1930. aastate Tartust. Läbivaks teemaks on kohtumised, toonased kombed ja paigad, armastus ja õnn.

Näitus viib külastaja jalutuskäigule mööda endisaegseid Promenaadi ja Rüütli tänavaid – Tillemanni kellast botaanikaaiani. Tee peale jäävad toonase Tartu olulised kohtumispaigad ning sümbolid. Jalutuskäigu saateks kõlavad Tartut mõjutanud kultuuri- ja majandusinimeste (Friedebert Tuglas, Karin Luts, Evald Rooma, Betti Alver, Holger Segerlin jt) kujunemislood, mida täiendavad vahepalad ning mälestused toonaste tavade, kommete, traditsioonide, olustiku, kultuuri- ja argielu kohta.

Esimene ruum asetab näitusekülastaja otse Tartu Raekoja platsi kohtumispaikade ja melu keskele: suurärid, Emajõe kaldad, Toomemägi. Teine ruum viib Raekoja platsi kärast veidi maad eemale. Külastaja on endiselt Tartu kesklinnas, kuid nüüd juba mõnel vaiksemal ja kõrvalisemal Tartu vanalinna tänaval. Kuid ka siin pole olulistest kohtumistest ning kohtumispaikadest puudus: ülikool, erinevad tudengiorganisatsioonid, botaanikaaed, omanäolised vürtspoed jne. Kolmas ruum keskendub Tartu kohvikutele ja teistele toidukohtadele ning meelelahutusasutustele.

Näitus “Randevuu. Kohtumispaik Tartu” valmis koostöös Tartu Uue Teatriga. Näituse kuraatorid olid Silver Kaldma, Kristi Musteikis ja Silja Paris, kujundajad Kristiina Põllu ja Ivar Põllu. Näitus oli avatud 28.04.2018–06.01.2019.

 

“Randevuu. Kohtumispaik Tartu” virtuaaltuur