Välinäitus „Nukitsamiis”. Nukitsamees 100

with Kommentaare pole
“Nukitsamees” 1981. (Eesti Filmi Instituut)

Alates reedest, 11. septembrist, saab Oskar Lutsu majamuuseumi aial vaadata Oskar Lutsu raamatust „Nukitsamees” inspireeritud kunstinäitust, mille korraldajateks on Põlva Kunstikool ja MTÜ Luumisõ kõrd.

Õpilasi juhendasid Anne Prangel, Merle Põlluveer, Yyhely Hälvin ja Voldemar Ansi. Noored kunstnikud ammutasid inspiratsiooni Oskar Lutsu lastejutust „Nukitsamees” ja selle võrukeelsest tõlkest, kust pärinevad ka näitusetööde kõrval olevad tekstid.

Enamik töödest valmisid Põlva Kunstikooli suvises laagris. „Vaatasime koos filmi Nukitsamehest ja arutasime hea ja halva, hirmu ja julguse vahekorra üle tänapäeva maailmas,“ kirjeldab kunstikooli juhendaja Anne Prangel. „On universaalseid küsimusi, mis kõnetavad inimesi ajast aega ja Nukitsamehe lugu sisaldab neid.“

„Nukitsamees” ilmus esmakordselt 1920. aastal ja teost on eesti keeles korduvalt välja antud. „Käesoleval juubeliaastal lisandus varem ilmunud vene, inglise, saksa, läti, kirgiisi ja soome keelde tõlgitud raamatutele ka võrukeelne „Nukitsamiis”, mille tõlkijaks on võrokesest matemaatik Valdis Laan, keda ajendas teost tõlkima soov seda oma lastele ette lugeda nende koduses võru keeles,“ ütles Oskar Lutsu majamuuseumi kuraator Meeli Väljaots. „Tõlkest sai nüüdseks ka audioraamat, mis on kõikidele huvilistele kättesaadav internetilehel www.helüait.ee, kus avaldatakse igasugust võrukeelset kuulamismaterjali – audioraamatuid ja lühemaid lugusid nii lastele kui suurtele.“

Põlva Kunstikooli õpilaste tööde näituse valmimist toetasid Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp, Võru Instituut ja Oskar Lutsu majamuuseum. Kui ilm lubab, jääb kaheksa meetri jagu kunsti plangule vaatamiseks novembri lõpuni. 2021. aasta kevadel saab aga näitust vaadata Põlva linnaruumis.

Lisainfo:

Oskar Lutsu majamuuseum

+372 746 1030