Ringkäik Linnamuuseumi arheoloogi Arvi Haagiga näitusel “Tule hoidjad”

with Kommentaare pole
Teisipäeval, 13. märtsil kl 17.30 räägib linnamuuseumi arheoloog Arvi Haak 19. sajandi Tartu Linnakodaniku muuseumis (Jaani 16) vahast ja teistest valgusallikatest kesk- ja varauusaegses Tartus.
Fotol keskaegne vahaketas Tartu Linnamuuseumi arheoloogiakogust. Mesilasvaha, mida vajati küünalde ja pitserite valmistamiseks, transporditi ketastena.
Tartu linnakodaniku muuseumis (Jaani 16) saab veel viimast nädalat vaadata näitust “Tule hoidjad”. Näitusel on vaadata ligi poolsada küünlajalga ja -laternat Tartu Linnamuuseumi kogust. Vanimad näitusele valitud küünlajalad on arheoloogilistelt kaevamistelt leitud kesk- ja varauusaegsed küünlahoidjad.

 

Näituse „Tule hoidjad“ lõpetab 13. märtsil arheoloog Arvi Haagi sissevaade valgustusega seotud teemadesse linnamuuseumi arheoloogiakogu põhjal.

Arvi Haak ütleb: “Näitusel on väljas metallist küünlahoidjad ja pilakud, nende kõrval kasutati ka keraamilisi, puidust ja klaasist esemeid. Lisaks koldesuust paistvale valgusele kasutati ruumide valgustamiseks ka õli- ja rasvalampe, puitpirde ning arvatavasti ka kasetohust rulle, nagu Põhja-Saksa linnade näitel on teada. Lisaks eeltoodule oli Tartul oluline koht ka Vene linnade ja Lääne-Euroopa vahelise vahakaubanduse korraldamisel, mida tunnistavad kaks Tartu kesklinna jäätmekastist leitud vahaketast.”

 

Üritus on tasuta. Olete oodatud!