Peagi tulekul! Uus näitus “Viikingiaja aarded Eestist”!

Alates 6. oktoobrist 2017 on Tartu Linnamuuseumis külastajatele avatud Eesti viikingiaega tutvustav näitus „Viikingiaja aarded Eestist”, kus on väljas suur valik haruldasi viikingiaegseid leide ning uued uurimustulemused Eesti viikingiajast.

Näha saab hinnalisi hõbeaardeid, relvi, ehteid, mõõku, tööriistu jne. Näitusel keskendutakse aarete ja rauatöö näidete põhjal kaubandusele ja Eestit mõjutanud viikingite kaubateedele. Lisaks käsitletakse ka viikingiaja teisi tahke nagu linnused, uskumused ja matmiskombestik.

Sellel näitusel eksponeeritud leiud on andnud aluse uuteks põnevateks teaduslikeks järeldusteks viikingiaegsest Eestist. Näiteks võime täna julgelt väita, et üks peamine viikingite kaubatee kulges piki Peipsi järve ida- ja Pihkva järve läänerannikut. Emajõgi oli aga seejuures oluline tee, mida mööda sisemaalt kaupu üles ostmas käidi. Arvukate araabia müntidest aardeleidude põhjal teame, et Tartu oli viikingitele oluline sadamakoht.

Näitus on disainilt kaasaegne ning puhas. Esemetega seotud lugude avastamist lihtsustavad animatsioonid ja kaardiprogramm. Lastele on loodud eraldi tasand, kus abimees siil Õnneleid aitab neil hõlpsamini näitusel orienteeruda ning tuhande aasta tagusesse aega rännata. Näitusega kaasnevad ka temaatilised ekskursioonid ja muuseumitunnid.

“Viikingiaja aarded Eestist” on valminud Eesti Meremuuseumi ja Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu koostöös.

Näitust toetavad Eesti Teadusagentuur ja Eesti Kultuurkapital.

Tartu Linnamuuseumis jääb näitus avatuks kuni 8. aprillini 2018.