Näitus “Vabariigi ootuses” on Laulupeomuuseumis avatud alates 7. märtsist

with Kommentaare pole

Tartu Laulupeomuuseumis on 7. märtsist kuni 29. märtsini 2018 avatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva raames valminud rändnäitus „Vabariigi ootuses. Eestimaa rahvuskubermangu loomine 1917. aastal“.

Kui meie kui rahvus omariiklise ideaali täideviimiseks mitte ei suuda nüüdset momenti kasulikult tarvitada, siis ei tea, millal võiks veel parem silmapilk tulla. Jaan Tõnisson, 1917

Mõte iseolemisest on Eestis ikka ja jälle päevakorral olnud. Eesti Vabariik 100 ja Eesti Ajaloomuuseumi näitus kõneleb 1917. aastal Venemaal toimunud murrangulistest sündmustest, mis muutsid pea kõigi eestlaste elu. Märtsis 1917 puhkes impeeriumi pealinnas Petrogradis revolutsioon, mis kukutas võimult tsaariperekonna. Kuu aega hiljem olid eestlased saavutanud Venemaa uue valitsuse heakskiidu autonoomse Eestimaa rahvuskubermangu loomiseks. Sama aasta sügisel hakkasid eestlased avalikult rääkima Eesti iseseisvumisest. 1917. aasta jooksul veeresid Eestist üle kaks revolutsiooni, loodi kohalik omavalitsus ja rahvusväeosad ning püüti paika panna Eesti piirid.

Eesti Vabariigi suure sünnipäeva aastal heidame pilgu tormilistele sündmustele, mis viisid Eesti Vabariigi väljakuulutamiseni 1918. aasta veebruaris. Näituse esmaesitlus oli 12. aprillil 2017 Mihkli kirikus Koonga vallas Pärnumaal.

Rändnäituse kuraator on Tõnis Liibek, tekst ja fotod on pärit Eesti Ajaloomuuseumist.

Näituse videokokkuvõte: https://ev100.ee/et/vabariigi-ootuses

Näitus jääb Tartus avatuks 29. märtsini 2018, muuseum on avatud T–L kell 10–18.

Lisaks näitusele on Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud muuseumi
uus õpituba „Mu koduke on tilluke…” (lasteaedadele ja I kooliastmele) ja 22. märtsil toimuv õpilaste küsimusvõistlus „Vabariiki oodates”. II kooliastme ja gümnaasiumiõpilasi ootame muuseumitundi “Eesti vabariigi hümn. Õpituba Eesti Vabariigi sümboolikast ja hümnist”.

Lisateave: Kristiina Tael, kristiina.tael@katarina.ee, tel 7 461 021.