Näitus „Olev Prints ja Tartu Jaani kiriku kadunud värvid“

with Kommentaare pole

19. aprillil 2017 kell 16 avatakse Tartu Linnamuuseumis näitus „Olev Prints ja Tartu Jaani kiriku kadunud värvid“.

Jaani kirik ja tema terrakotafiguurid on meile praegusel tellispunasel kujul juba harjumuspäraseks saanud. See pilt on aga üsna erinev kiriku kunagisest, sootuks värviküllasemast ilmest.

Näitusel esitletakse Tartu Jaani kiriku nüüdseks kadunud värve – seinamaalinguid ja skulptuuride värvilist viimistlust – läbi Olev Printsi jooniste, akvarellide ja fotode. Kunstiajaloolane O. Prints (1915–1996) tegeles pikemalt Jaani kiriku uurimisega 1950.–1960. aastatel. Oskusliku fotograafi ja joonistajana jättis ta oma uurimustööst maha pärandi, mis on haruldase infoallikana omandanud hindamatu väärtuse. Tema joonised ja fotod Jaani kiriku seinamaalingutest on ainuke tänaseni säilinud allikas Eesti linnakirikus olnud suuremast keskaegsest maalinguprogrammist, skulptuuride värvikihtide dokumentatsioon aga suure potentsiaaliga uurimismaterjal, mis oma teostuslaadilt eraldi tähelepanu vääriv. Käesoleval näitusel on väljas O. Printsi joonised ja mõni näide Jaani kiriku ainulaadsest skulptuurikogust.

Näituse kuraator: Johanna Lamp
Näituse kujundaja: Kristo Kooskora
Näituse toetaja: Kultuurkapital

Näitus on Tartu Linnamuuseumis avatud kuni 24. septembrini 2017

Näitusega käib kaasas mitmekesine programm:

  • 27. aprillil kell 17.00 toimub Tartu Linnamuuseumis näitusetund kuraator Johanna Lambiga.
  • 15. mail kell 17.15 peab helilooja, teoloog ja vaimulik Mart Jaanson Tartu Linnamuuseumis loengu teemal „Luterlikust koraalist laulupeoni”.
  • 1. juunil kell 18.00 räägib kunstiajaloolane Kaur Alttoa Tartu Jaani kirikus „Jaani kiriku ehitusloost”.
  • 15. juunil kell 17.00 peab konservaator Eve Alttoa Tartu Linnamuuseumis loengu „Jaani kiriku skulptuuride konserveerimisest”.