Näitus “Mitut usku Tartu: kirikust kristallipoodi”

with Kommentaare pole

Näitus “Mitut usku Tartu: kirikust kristallipoodi” on avatud 2. veebruarini 2020.

Näitus tutvustab Tartu usuelu 20. sajandi algusest tänapäevani. Näitusel keskendutakse eeskätt uutele ning pigem vähetuntud usulistele liikumistele ja praktikatele.

Näitus paikneb kolmes toas, millest igaüks keskendub teatud ajajärgule Tartu usuelus: esimene tuba käsitleb Eesti vabariigi algusaega, teine nõukogude aega kuni 1980. aastate keskpaigani ja kolmas vahemikku 1987. aasta usubuumist tänapäevani. Igas ruumis käsitletakse lugude, esemete, fotode ning muu visuaalse materjali kaudu erisuguseid usuliikumisi ja praktikaid. Teemat aitab külalisele lähemale tuua ka kaasahaarav kujundus, milles on lähtutud ajastu vaimust ning kajastatavate usuliikumiste sümboolikast ja toimumiskohtadest. Nii saab näituse külaline sisse astuda Hare Krišna templisse, käia maausuliste hiiekohas ja 1920.–1930. aastate spiritismist mõjutatud haritlase salongis. Samuti on näitusel võimalik näha nõukogude ateistliku propaganda pärle (propagandaplakatid, filmid jms).

Väljapanekut rikastavad eri audiovisuaalsed lahendused ja võimalus mõnd praktikat ka ise proovida, näiteks saab osaleda vabastava hingamise seansil. Näituse ajal toimub tihe publikuprogramm: kuraatoritunnid, kirjandusõhtud ja kohtumised eri usupraktikate esindajatega.

Nii mõndagi eset, fotot või maali näidatakse sellel näitusel esimest korda avalikkusele. Sellised eksponaadid on näiteks Konrad Mäe kaks kadunud tööd (religioosse sisuga „Pietà“ ja „Kolgata“ visandid), samuti Ernst Enno seni avaldamata käsikirju.

 

KURAATORID: Nele Dresen, Silver Kaldma, Siim Lill

PROJEKTIJUHT: Nele Dresen

KUJUNDAJA: Maarja Meeru

EHITUSMEESKOND: Jaanus Truss; Tanel Nõmm, Marko Nõmm

TEHNILINE: Kaimo Ader, Joonas Õunapuu

TURUNDUS JA KOMMUNIKATSIOON: Kärt Rebane

TOIMETAJA: Lydia Raadik

TÕLKIJA: Indrek Peedu

PUBLIKUPROGRAMM: Ants Siim.