„Lasteaia lood. Näitus esimesest Eesti rahvuslikust lasteaiast 1905–1988 teatri ja laulupidude sünnipaigas Tartus Jaama tänavas”

with Kommentaare pole

Alates 20. maist on Tartu Laulupeomuuseumis (Jaama 14) külastajatele avatud uus näitus „Lasteaia lood. Näitus esimesest Eesti rahvuslikust lasteaiast 1905–1988 teatri ja laulupidude sünnipaigas Tartus Jaama tänavas”.

Kunagises Vanemuise seltsimajast, eesti laulupidude ja teatri hällist 10 aasta eest laulupeomuuseumiks renoveeritud hoones leidis 110 aastat tagasi oma päris kodu esimene Eesti rahvuslik lasteaed. Siit on alguse saanud tee, mida lasteaiad ja lasteaednikud on käinud üle sajandi. Lasteaed tegutses Jaama 14 hoones 1988. aastani, seega kokku üle 80 aasta. Seetõttu on Jaama 14 hoone tartlaste mälus talletunud eelkõige 23. lasteaiana, kus nii mõnedki meist on viibinud kasvandiku või kasvatajana, kokana või majahoidjana, haridusametniku või juhatajana.

Kuna 1940. aastaga lasteaia elu kajastavad materjalid mäluasutuses suures osas lõpevad, kuulutas muuseum välja kogumiskampaania, mille käigus laekus linnamuuseumi kogudesse üle kolmekümne lasteaia elu-olu kirjeldava mälestuse ning ligi sada fotot. Näitus valmiski suures osas tänu meiega jagatud toredatele ja humoorikatele meenutustele ning pakub loodetavasti äratundmisrõõmu nii endistele kui praegustele lasteaialastele.

Ühe lasteaia 80 tegutsemisaasta põhjal valminud näitus võimaldab tänapäeva lastel ja nende vanematel heita humoorikas pilk mitmeid inimpõlvi tagasi lasteaias käinud laste ja seal töötanud õpetajate lasteaiapäeva. Kuivõrd erinesid meie vanaemade-vanaisade mängud, mänguasjad ja riietus tänapäeva laste omast? Kuidas maitses kalamaksaõli ja kuhu kadusid kastme seest pekitükid? Kas puust kuubikutega sai ehitada sama hästi kui lego klotsidega? Miks tähistati 1. maid ja peeti oktoobripidusid? Milliseid haigusi ravis tärpentiinivann ja ennetas kvartslamp?

Koostaja: Kristiina Tael (Tartu Laulupeomuuseum)
Kujundaja: Marje Eelma (Tuumik Stuudio)
Teostaja: Reklaamikompanii
Näituse valmimist toetasid Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital

Muuseum on avatud T–L kell 11-18, näitus jääb avatuks 2. detsembrini 2017.
Näitusega kaasnevad õpitoad ning on seotud ka meie muuseumi selleaastane Muuseumiöö programm.

Info näituse kohta:
Kristiina Tael
Tartu Laulupeomuuseumi kuraator
kristiina.tael@katarina.ee
tel. 7 461 021