Mika Keränen andis enda “lantimisülikonna” linnamuuseumile

with Kommentaare pole
Foto autor on Toomas Kalve

Endine linnakirjanik Mika Keränen võttis muuseumiga ühendust ja pakkus lantimisülikonda. “See on selle nimi. Nimi tuleb landist, mida kannan alati selle ülikonnaga,” ütles Keränen. “Päriselt pole ma selle konkreetse ülikonnaga ühtegi naist võrgutanud, nii et ongi aeg muuseumisse tuua ja vahetada stiili.”

Enda sõnul sai ta riietuse loomiseks inspiratsiooni, kui külastas Alatskivi lossi. “Seal on kellegi kultuuritegelase klassikaline riiete combo, heledad püksid, sinine pintsak ja õlgkübar, ning komplekteerisin endale samasuguse vormi.”

Lantimisülikonna ostis ta 2014. aasta suvel. “Sel ajal helesinised pintsakud polnud veel väga moes. Pärast said nad popimaks,” kirjeldas kirjanik. “Esiteks märkasin seda värvi pintsakuid Soome telesaatejuhtidel, hiljem ka Eesti omadel. Siis ma enam polnud nii uhke oma pintsaku üle.”

Keräneni sõnul on olnud riietus talle alati väga oluline. “Tunnen ka rõõmu sellest, kui saan käia argiselt dressides, aga valin alati hoolega riietuse ürituse järgi. Koolides lastega kohtumistel on mul alati Eesti koondise särk või mõne jalkaklubi särk.”

Muuseumile üle antud komplekti juurde kuuluvad lisaks landiga pintsakule ka õlgkübar, püksid, vöö, mansetinööbid ja oranž lips ning 2018. aastal Tartu linnakirjanikuna Urmas Klaasilt kingiks saadud sulepea.

Täielikust linnakirjaniku rõivakomplektist on puudu veel pruunid kingad. “Mul olid ühed head, mida kandsin kaua selle ülikonnaga, pruunid ja Soome omad, aga need läksid katki ja viskasin nad ära. Mul on praegu kasutuses ühed sarnased pruunid kingad. Kui need on kantud, toon nad muuseumisse, siis on komplekt täiuslik,” lubas Keränen.

Linnamuuseumi peavarahoidja Kaie Jeeseri sõnul on linnamuuseumil rõivakomplekti üle väga hea meel. “Tähelepanuväärsetele tartlastele kuulunud esemed on meie kogusse alati oodatud. Seda enam, et Mika Keränen on muuseumi jaoks põhjalikult kirja pannud rõivakomplekti põneva tähendus- ja saamisloo,” ütles Jeeser.