Lutsu majamuuseum pakub Muuseumiööl kirjanduslikke-kunstilisi mustreid

with Kommentaare pole

Oskar Lutsu majamuuseum pakub 18. mail aset leidva üle-Eestilise Muuseumiöö raames järgmist programmi:

Kell 19 esineb Krista Aru ettekandega “Suured soojad inimesed: Jannsen, Luts, Peegel”.

Kell 20 korraldab kunstnik Kaire Nurk kunstiprojekti “Võlumets – õunaaias”. Võlumets sünnib publikupoolse maalimistegevusena. Ootame kõiki maalima! Kaasa tuleb võtta võlusõna. Värvid ja töövahendid on olemas kohapeal.

Uksed paneme kinni kell 22.

***
Püsiekspositsioon
Trepikojas ulatub läbi kahe korruse raamatukapp, milles vaid majaperemehe looming. Kirjanik jõudis oma viljaka kirjandusliku tegevuse aastail luua romaane, jutustusi, näidendeid, memuaare ja följetone. Trükis on ilmunud 69 teost, neist enamus korduvalt.

Maja keskpunkt on aiapoolne Oskar Lutsu töö- ja magamistuba. Askeetlikult lihtne – voodi, laud tema kirjutustarvetega, raamatud ja kaminal näitekirjanik August Kitzbergi büst. Punases köites Cervantese saksakeelne “Don Quijote” riiulil ja Gogoli venekeelne “Kogutud teosed” töölaual olid tema lemmikud, mis aitasid teda üle “suurte ja väikeste vete”. Äratundmisrõõmu pakuvad müüdilised kangelased “Kevadest” ja teistest Paunvere lugudest. Vastasseinas kutsuvad mängima suured nukud Nuki, Mõhk, Tölpa, vanaeit, Iti ja Kusti. Põrandamängus ümber punase maakera ühinevad kõik need tegelased.

Taas allkorrusele jõudes siseneme kirjaniku külalistetuppa. Siin tervitasid autorit 1937. a. 7. jaanuaril tema 50. sünnipäeva puhul kolleegid ja sõbrad. Lutsu külalislahke abikaasa Valentina koos pojaga on jäädvustanud kunstnik Voldemar Kangro-Pool. Unikaalsed kardinapuud, 19. saj. lõpu mööbligarnituur, raamatukapp, klaver, toruga grammofon, raadio, ilmajaam ja maalid loovad hubase paiga vestlusteks, kirjaniku hääle kuulamiseks või vaikseks süvenemiseks raamatusse.

***

Oluline lisainfo:
Muuseumis saab maksta ainult sularahas.

***
18. mail toimub üle-Eestiline Muuseumiöö, mille teema on tänavu “Öös on mustreid”. Vaata lähemalt: muuseumioo.ee