Lutsu kodu seinu kaunistavad “Kevademaa kollaažid”

Kaire Nurk avab 4. jaanuaril kl 17.15 Oskar Lutsu majamuuseumis näituse “Kevademaa kollaažid” ning kunstnik juhendab ka kollaažitöötubasid.

„Kevademaa kollaažid“ on valikväljapanek autori kahest Palamuse-teemalisest kollaažiseeriast, „(Post)modernistlik Palamuse“ (2013, 54 kollaaži) ja „Sure, koer ?“ (2015, 27 kollaaži).

Kui kunstniku varasem seeria kujutas aleviku hooneid, „Kevade“ filmi tegelasi ja kunstimaailma, siis sellele järgnenud seeria analüüsis Edward von Lõnguse stencili „Sure, koer“ sel lihtsal põhjusel, et Palamuse A&O kaupluse seinale ilmus vastav tänavakunstitaies ja see vajas kohalikus kontekstis nii kodustamist kui ka lahtimõtestamist. O. Lutsu Majamuuseumis vaadeldavad kollaažid (ca 30) keskenduvad rohkem Lutsuga seotud Palamuse hoonetele ja tema tegelastele. Eksponeeritud on ka kollaažiseeria idee ajendfiguuri, hiina kaasaja kunstnikku Ai Weiweid, samuti Charlie Chaplinit. Palamuse konteksti kujutavad näited, mis samas tõlgendavad-ilmestavad väikealevikku humoorikal viisil.

Näitus avatakse 4. jaanuaril kl 17.15. Näituse avamisel osalemine on tasuta, hiljem külastades tuleb lunastada pilet. Näitus jääb avatuks 31. märtsini.

Töötoad

Näitusega kaasnevad kollaaži töötoad põhikooli 3. astmele ja gümnaasiumile:

1. „Dialoogid Lutsuga“ – praktiline portreežanris kollaaž, mille tuum on Lutsule intrigeeriva vestluspartneri kujundamine;
2. „Kollaažin loo“ – lühiesseelik kirjalik (või ka suuline) mõttearendus mõne ekspositsioonis oleva konkreetse kollaaži ajendil.

Töötuba algab sissejuhatusega näituse töödesse, samuti tutvustatakse kollaaži põhimõtteid ja erinevaid võimalusi.

Töötubasid viib läbi kunstnik Kaire Nurk. Kollaažitehnikat iseloomustab Kaire Nurk sürrealistide traditsioonile toetudes järgmiselt: „Kollaaž on sobivaim vahend tekitamaks situatsioone, kus „lendub poeesia sädemeid“. Kollaažid loovad vastanduse ja kõrvutuse abil metamorfoose, visuaalseid sürpriise, tunnetuslikku nihet – nii teravustub taju. See on üheaegselt nii emotsionaalne kui ka intellektuaalne mäng, mis loob võimalusi uueks nägemiseks, uuteks seosteks.“

Jaanuarikuu jooksul on töötoas osalemise hind 1 euro osaleja kohta, veebruaris ja märtsis on hind 2 eurot osaleja kohta.

Kaire Nurk

Kaire Nurk on lõpetanud Tartu Ülikoolis ajaloo ja maali erilalad, läbinud samas filosoofia teadusmagistrantuuri. Õpetanud erinevates õppeasutustes, muuhulgas Tartu Waldorfgümnaasiumis, Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja Tartu Ülikoolis. Alates 1992. aastast on Nurk koostanud üle veerandsaja isiknäituse. Käsitleb läbi isikliku kogemuse universaalset ja eksistentsiaalset. Loomingus ühendab spontaansuse ja analüüsi.

Teostanud ka monumentaalmaalinguid koolidesse, kureerinud ja kujundanud ca 10 teemanäitust, kirjutanud kunstist ca 300 pikemat või lühemat artiklit, koostanud Lola Liivati loomingu kataloogi (2008) jt trükiseid, teinud kaaskunstnikega biograafilise aktsendiga intervjuumaratone ajakirjale Kunst.ee.

Eelregistreerimine töötubadesse e-posti aadressil meeli.valjaots@katarina.ee