Loeng: Karl August Hermann ja Ado Grenzstein – sõprusest vastasseisuni

with Kommentaare pole

Neljapäeval, 11. jaanuaril avab Tartu Linnamuuseum näituse “Hermanni kulu ja kirjadega: Hermanni trükikoda ja väljaanded”. Näituse avamisel kell 17.00 kõneleb ajakirjanduse uurija Anu Pallas teemal “Karl August Hermann ja Ado Grenzstein – sõprusest vastasseisuni”. 

Portreefoto. Helilooja Karl August Hermann., TM F 134:8, Tartu Linnamuuseum, http://www.muis.ee/museaalview/3156730
Karl August Hermann

Teemaks on ajakirjaniku Ado Grenzsteini ja Karl August Hermanni vahelised kokkupuuted, suhted ja konkurents omaaegses ajakirjanduses. Näiteks olid Grenzstein ja Hermann muuhulgas eri meelt ka venestamise suhtes.

Loengutega rikastatud näitus tutvustab Karl August Hermanni trükikoda (1886-1940) ja selles ilmunud väljaandeid. Väljapanek pakub sissevaadet 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi eestikeelsesse lugemisvarasse. Külastaja saab uudistada, millest kirjutas Postimees näiteks 1887. aastal või millised reklaamid olid ajalehe tagaküljel 1892. aastal, ning piiluda omaaegsetesse muusikaajakirjadesse, laulikutesse või erinevatesse teatmeteostesse.

Järgmine ajakirjanduse teemaline loeng toimub 25. jaanuaril kell 17.00. Kõnelejaks on Roosmarii Kurvits ja teemaks “Ajakirjanduse kodu”.