Näitus “Laval ja lõuendil”

with Kommentaare pole
Peet Aren. Dekoratsioonikavand August Strindbergi näidendile “Tontide sonaat”. 1923. Eesti Kunstimuuseum.

Alates 7. märtsist avatud näitus ”Laval ja lõuendil” toob vaatajate ette 20. sajandi esimesel poolel tegutsenud Eesti kunstnike vabaloomingu kõrvuti samade autorite poolt teatrilavadele looduga.

Eesti teatri professionaliseerumine 20. sajandi alguses seadis uued nõudmised lavastustervikule. Laval sooviti näha teatraalset kujundikeelt ja reaalse lavaruumi organiseerimist, mis avaksid kujunduskunsti vahenditega lavastuse sügavamaid tähenduskihistusi, toetaksid uusi režiilisi lahendusi ja näitlejatehnikaid ning soodustaksid lavastuse kui tervikkunstiteose kujunemist.

Näitus “Laval ja lõuendil” kõrvutab 20. sajandi esimesel poolel tegutsenud kunstnike vabaloomingut samade autorite poolt teatrilavadele loodud kujundustega.

Näitus “Laval ja lõuendil” kõrvutab 20. sajandi esimesel poolel tegutsenud kunstnike vabaloomingut samade autorite poolt teatrilavadele loodud kujundustega. Erinevalt vabaloomingust on lavakujunduste puhul loominguline vabadus piiratud: kunstnikul tuleb lähtuda näidendist, režiist, teatri tehnilistest võimalustest jm. Näitus annab võimaluse märgata, millisel kujul ilmnesid modernistlikud suundumused kummaski kunstivaldkonnas ja kuidas väljendusid autorid erinevates loominguvaldkondades.

Näitus oli möödunud suvel avatud Eesti Kunstimuuseumi Adamson-Ericu muuseumis. “On hea meel, et näitus on saanud n-ö “teise vaatuse” ja võimaluse rõõmustada Tartu kunsti-, teatri- ja muuseumisõpru värvika ja vaheldusrikka väljapanekuga,” ütles kuraator Kerttu Männiste. “Võrreldes Adamson-Ericu muuseumis toimunud näitusega on Tartu Linnamuuseumis eksponeeritud näitusekomplekt tartulikum: näituselt leiab teatrikunstnik Voldemar Haasi kavandeid, kelle teatritee kulges aastatel 1923–1937 Vanemuise teatris, samuti on laiema teostevalikuga esindatud Roman Nymani, Aleksander Tuurandi ja Henrik Olvi looming.

Näitusel on esindatud Roman Nymani, Ado Vabbe, Henrik Olvi, Peet Areni jpt teosed. Eksponaadid pärinevad Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ning Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kogudest.

Näituse kuraator on Kerttu Männiste (Eesti Kunstimuuseum), kujundaja Mae Kivilo.

Näitus jääb avatuks 2. augustini!

 

Üritused näitusel

7. märts kell 15 – kuraatorituur

10. juuni – jalgrattaorienteerumine “Tartu uued ja vanad teatrid”

16. juuli kell 16 – Anu Lamp // Teemaõhtu “Keskööpäike”

1. august kell 14 – kuraatorituur

 

Kuraator Kerttu Männiste lühitutvustus Henrik Olvi loomingust

 

Kuraator Kerttu Männiste lühitutvustus Adamson-Ericu loomingust