Püsinäitus “Oma viisi hoides”

Alates 20. juunist 2019 on Tartu Laulupeomuuseumis avatud uus püsinäitus “Oma viisi hoides”.

Mis teeb üheslaulmise nii vägevaks? On see ühine mõte, mis väljendub tuhandetelt suudelt kõlavas lauluviisis, armastus pikaealise traditsiooni vastu või hoopis laulukaare all koos hingamine? Laulupeo lool on mitu tahku, mis seoti kokku 1869. aastal. Aeg, uued loojad ja lauljad on laulupidu muutnud, kasvatanud mahtu, voolinud vormi ja viinud kujuni, mis kindlasti pole lõplik, kuid täidab nüüd nii paljusid rõõmuga.

Väljapaneku keskmes on teemad: millisena sündis laulupidu, kuidas see on säilitanud ning kasvatanud traditsioone ning kus on mängus olnud poliitika. „Oma viisi hoides” mõistame meile niivõrd olulist viisi ajada oma asja. Nii kultuurilist, poliitilist, rahvuslikku kui ka südameasja.

Näituse kuraatorid on Kristiina Tael, Karoliina Kalda ja Paula Põder, kujundaja Kärt Einasto.

 

Näitus “Eesriie üles! Vanemuise teater 150”

Kujutis Eesti Rahva Muuseumi kogust, https://www.muis.ee/museaalview/611234

2020. aasta juunis möödus 150 aastat rahvusliku teatri algusest. Selle tähistamiseks avab Vanemuise teatri sünnikohas tegutsev laulupeomuuseum uue teatriteemalise püsinäituse.

Näitus „Eesriie üles! Vanemuise teater 150” kutsub osa saama Eesti vanima teatri teekonnast tänapäeva ja on püüe võtta kokku 150 aastat Vanemuise teatri sisutihket ning värvikat ajalugu, kuhu mahub tõuse ja mõõnu, erinevaid ühiskonnakordi, säravaid isiksusi ning oma koha otsimist.

Näitus tutvustab teatrit nii traditsioonilise kultuurimeediumina kui ka uuenduslike suundade kandjana ning toob välja Vanemuise teatri ja tema loomeisikute panuse Eesti kultuurilukku. “Kaheosalise näituse esimene osa räägib Vanemuise teatrist 19. sajandil ja 20. sajandi alguses ning sellest, kuidas Vanemuise Seltsi teatritegevus kasvas esimeseks kutseliseks teatriks,” ütles muuseumi kuraator Triinu Suumann.

Näituse teine osa käsitleb ajaperioodi 20.–21. sajand. “Saali keskseks osaks on ehtsa teatrilava vähendatud koopia, mis pakub võimalust kogeda teatritegemist,” ütles Suumann. “Eraldi toome esile ka lavatagust loometegevust: käed külge tegevuste kaudu näitame, millised on etendusega seotud ametid, ja tutvustame teatrimaailma termineid.”

Näituse kuraatorid on Inge Kukk ja Triinu Suumann. Kujundaja Silver Vahtre. Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja teater Vanemuine.