Külasta MÖÖ ajal näitust “Enn Tarto 80. Vangistuses ja vabaduses”!

with Kommentaare pole

18. mail toimub üle-Eestiline Muuseumiöö, mille teema on tänavu “Öös on mustreid”. Vaata lähemalt: muuseumioo.ee.

KGB kongide muuseumis on just MÖÖ raames viimane võimalus külastada näitust “Enn Tarto 80. Vangistuses ja vabaduses”.

Terve elu vaba Eesti eest võidelnud Enn Tarto pidi Nõukogude võimu ajal oma veendumuste ja tegude eest maksma karmi hinda. Kokku tuli tal erinevates vangilaagrites poliitvangina veeta 14 aastat. Vabanedes jätkas ta võitlust Eesti iseseisvuse taastamise eest ja osales aktiivselt uue riigi üles ehitamise protsessis. “Enn Tarto 80. Vangistuses ja vabaduses” räägib ühe mehe loo seoses põrandaaluse vastupanuliikumise, Nõukogude vangilaagrite, kodumaa taasiseseisvumiseni viinud sündmuste ning vaba Eestiga.

Püsiekspositsioon:

KGB kongide muuseum asub Riia mäel nn hallis majas, kus 1940.–1950. aastatel asus Nõukogude Liidu julgeolekuteenistuste (NKVD/KGB) Lõuna-Eesti keskus ja eeluurimisvangla.

Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asusid poliitilistel põhjustel arreteeritute kambrid. Osa kongidest, kartserid ja keldri koridoriosa on taastatud nende endisel kujul. Teisi endisi vangikambreid täidab ekspositsioon, mis annab ülevaate II maailmasõjast, kommunistliku režiimi kuritegudest, Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest ning oluolust kaugetes Siberi vangilaagrites.

Need sajad õnnetud hinged, kes “halli maja” keldrisse sattusid, kirjeldavad seal veedetud aega kui oma vangistusteekonna üht raskemat perioodi. Nüüd on huvilistel võimalik ehedatesse stalinistlikesse vangikongidesse ja kartseritesse sisse astuda, tutvuda võõrvõimu esindanud julgeolekuorganite töömeetoditega ning näha, milline oli kinnipeetava sünge igapäevaelu.

Oluline lisainfo: Muuseumiööl on KGB kongide muuseum avatud kell 17-23.