KGB kongide muuseum on 2001. aastal asutatud Tartu Linnamuuseumi harumuuseum. Muuseum asub Riia mäel „hallis majas”, kus 1940.–50. aastatel tegutses NKVD/KGB.
Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asus poliitilistel põhjustel arreteeritute eeluurimisvangla.

Osa kongidest, kartserid ja koridoriosa on taastatud originaalsel kujul. Teisi endisi vangikambreid täidab ekspositsioon, mis annab ülevaate II maailmasõjast, Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest, kommunistliku režiimi kuritegudest ning eluolust eeluurimisvanglas.

 

Muuseumi rajamise idee tekkis Tartus tegutsenud õpilasvastupanuorganisatsiooni Sini-Must-Valge endistel liikmetel, kes enda kunagisi vangikonge külastades avastasid, et kelder seisab tühjana ja vanglailme taastamine ei oleks väga keeruline.

Maja omanik Kalev Sõmermaa, kelle isa, maja esimene omanik Oskar Sõmermaa, oli nõukogude repressioonidest tulenevalt Siberis hukkunud, suhtus ideesse positiivselt. Heakskiitev tagasiside tuli ka Ameerika Eesti Fondi esimehelt Ago Ambrelt, kes Elmar Lehtmetsa fondi abil, mille oli oma isa mälestuseks asutanud Tiit Lehtmets, lubas ettevõtmist finantseerida.

2000. aasta lõpuks jõuti kokkuleppele Tartu Linnavalitsuse ja Tartu Linnamuuseumiga. 12. oktoobril 2001 avati muuseum Tartu Linnamuuseumi filiaalina.

 

Galerii: KGB kongide muuseum