Kaarsillal avatakse näitus Tartu rollist Eesti riigi loomisel

with Kommentaare pole

Alates 25. juunist on Tartu Kaarsillal eksponeeritud Tartu Linnamuuseumi näitus “„Eesti mõeldi välja Tartus!“ (Valdur Mikita). Näitus Tartu rollist Eesti riigi loomisel”.

Tartu ja tartlaste roll Eesti riigi sünni juures on kahtlemata olnud väga tähtis. Tartu on laulupidude ja mitmete teiste rahvuslike ettevõtmiste sünnipaik. Siit sai alguse sinimustvalge värvikolmiku kujunemine rahvusvärvideks, siin ilmus eesti ajakirjanduse lipulaev Postimees, pandi alus paljudele rahvuslikele seltsidele ning rajati Eesti Rahva Muuseum. 1920. aastal sõlmiti Tartus rahuleping Nõukogude Venemaaga, mis kindlustas iseseisva Eesti riigi püsimajäämise.

Eesti Vabariigi juubeliaastale pühendatud näitus annab põgusa ülevaate 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi algul Tartus aset leidnud sündmustest ja protsessidest, mis rajasid teed Eesti Vabariigi loomisele ning mõjutasid siinset elu kahe maailmasõja vahel, pärast seda ja osalt lausa tänapäevani välja. Näitus räägib mineviku Tartust ja tartlastest, kelle julgus, teotahe ning vaimuerksus lõid eeldused iseseisva riigi sünniks.

Näituse koostajad: Kristiina Tael (Tartu Laulupeomuuseum) ja Kaari Siemer (Eesti Rahva Muuseum)
Konsultant: Ago Pajur
Näituse kujundaja: Marje Eelma (Tuumik Stuudio)
Ekspositsiooni aluste kujundus: Kärt Maran
Teostus: TT Disain ja Salibar
Toetasid: Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital

Näitust saab Kaarsillal vaadata 16. septembrini 2018.