Jõulutervitused 1930. aastate Tartust

with Kommentaare pole

Jõulupühade puhul avaldame Tartu linnamuuseumi blogis 1933. a 24. detsembril Postimehes ilmunud jutukese tartlaste jõulutegemistest koos mõne ilusa pildiga talvisest mineviku Tartust. Soovime kõigile rõõmsaid jõulupühi Tartu linnamuuseumi poolt!

Tartlaste tänavused jõulud.

-Askeldused enne suurt pühade rahu.
Väliselt raugeb jõulude vastuvõtuks ettevalmistuste palavik laupäeva õhtuga, mil ärid suletakse, kuid kodudes jõuab jõulupalavik haripunktile alles pühapäeval, s. o. jõululaupäeval. Ilmaennustajad tõotavad pühiks pehmeid ilmu, nii on siis väliselt kõik lootused olemas pühade heaks veetmiseks. Kuidas tartlased pühi vastu võtavad, sellest olgu siin mõned iseloomustavad pildid.

– Pereemade kibedad päevad.
Perenaistele saabuvad jõulurahu silmapilgud ikka viimastena. Nendel tuleb veel pühadelaupäevalgi kibedasti ametis olla, et perel oleks pühadeks meeldiv jõulutoit laual ja et kodus valitseks ülev jõulumeeleolu ja pühaderõõm. Laupäeva hommikul pereemad tassisid turult ränku turukorve mitmekesise pühadekraamiga ja higistasid kogu päeva läbi köögis küll praadides, keetes ja küpsetades. Paljud pereemadest valmistasid ise ka kodus jõuluvorste. Sealjuures tuli veel mõnel ka kuuseturulegi minna ja jõulukuust perele koju viia. Kuna tänavu on olemas soodne lumetee, siis oli pühadeturg kõigiti rikkalik ja perenaised võisid oma pühadesisseostud korralikult teha.

Ka poed olid askeldajaid perenaisi ja nende abilisi täis.

– Ametnikud asusid jõule vastu võtma
Ametnikud ja teised päevatöölised võtsid pühadepuhkused sisse juba laupäeva õhtupoolikul. Koolitegelased asusid jõule vastu võtma juba neljapäeval. Nad tahavad pühade ajal vaimuvärskust ammutada ja jõudu koguda, kuna peale pühi ootamas lahendamist rida kardinaalküsimusi, millest juba avalikkuses juttu olnud.

– Värsketele kandidaatidele jõulud võitluspühadeks
Ühed, kelledele näivad rahupühad hoovõtupäevadeks osutuvat, need on värsked linnavolikogu kandidaadid. Nemad peavad juba pühade ajal valmistama võistlusplaane. Kuna võimalused ukse taha jäämiseks suured, siis seda enam jõupingutust läheb vaja, et neid siiski ületada.

– Koolinoored harrastavad tali- ja vaimusporti
Koolinoorus tundes pühadepuhkuse mõnu vallutas juba laupäeval uisuteed ja asus harrastama teisigi talispordi alasid. Osa õpilast eelistad aga soojas toas istumist ja harrastab vaimusporti lugedes raamatuid.

Kokkuvõttes: kõik, kel vähegi võimalust oli, asusid juba laupäeval pealelõunat jõulurahu nautima.
…………

Pühadeaegseid meelelahutusi.

Tänavused jõulupühad toovad enestega tartlastele kaasa rohkesti mitmekesiseid meelelahutusi. Hea ajaviite eest hoolitseb kõigepealt Vanemuise teater, andes kõigil pühadel rea etendusi. Teatri mängukava on meie lehes toodud teisal.

– Jõulupuid ja perekonnaõhtuid.
Agaralt on oma liikmeskonna eest hoolitsenud üksikud seltsid. Nt korraldab üENü (Ülemaaline Eesti Noorsoo Ühendus) Tartu osakond esimesel pühal kaitsemaleva saalis jõulupuu. Kavas on segakoori laule R. Ritsingu juhatusel ning näidend “Õpetajahärra seiklused”. Samal päeval kell 7 peetakse T.E.K.A.S. (Tartu Eesti Käsitööliste Abiandmise Selts) saalis Tartu kaupmeeste seltsi perekonnaõhtu jõuluvana ja näidendiga. T.V.T. (Tartu Vabatahtlik Tuletõrje) kaupmeeste mootorpritsi rühm korraldab oma sega-eeskavaga perekonnaõhtu T.V.T.S. saalis 1. pühal kell 9 õhtul.

Teisel jõulupühal kell 9 õhtul on “Bürgermusses” spordiselts “Kalevi” kontsertball. Juhatab O. Jääger. T.V.T. pritside jaoskond korraldab oma perekonnaõhtu tuletõrjemajas kell 9. Tartu Eesti Käsitööliste Abiandmise Seltsis korraldatakse piduõhtu, mille algus kell l/2 9. Kavas näidend “Salakuulajad”. Kõigile pidudele ja perekonnaõhtutele järgneb muidugi tants.

Kolmandal jõulupühal kell 5 p. l. toimub traditsiooniline jõuluõhtu Peetri koguduse 1. pihtkonnas. Ka mujal organisatsioonides korraldatakse omalvahelisi koosviibimisi jõulupuu all.

– Kinod pühade ajal
Silmapaistva pühade eeskava eelt on hoolitsenud ka kinod. “Centralis” jookseb lõbus “Hispaania vunts”, mille peaosas koomik Eddie Cantor. “Metropolis” linastub kaks filmi – “Hüpe kuristikku” Harry Pieli ja “Tantsijanna Barberina” Lil Dagoveriga peaosas. “Athena” pühadekavas on “Kõrbe armulaul” Ramon Novarroga. “Scalas” jookseb “Salakaubitseja tütar” Claudette Colbertiga peaosas. “Apollos” linastub “Saatan rooli taga” peaosas Edmund Love’ga.

– Pidustused uisuteel
Botaanika-aias uisuteel korraldatakse pühade ajal hulk jääpidustusi. Esimesel pühal, kui ilm pehmemaks muutub, on uisuteel jõuluõhtu jõulupuuga.

Teisel pühal kella 5—8 on uisuteel jää- ja rahvapidu ilutulestiku, tulevärgi ja muusikaga.

Kolmandal jõulupühal kell 12 p. algab jäähoki välkturniir, kus võistlevad neli meeskonda.

Õhtul kella 5—8 on muusika-õhtu ühes rakettidega.

Uisutee on pühadel avatud hommiku kella 9 kuni õhtu kella 9-ni.

– Jõulupuu raekoja ees
Eelmiste aastate eeskujul korraldatakse raekoja ees jõulupuu. Jõulu laupäeva, 1. ja 2. püha õhtul kella 5—12 põlevad kuusel tuled, kuna kella 5—9 samadel õhtutel antakse valjuhääldaja kaudu edasi muusikat, peamiselt jõululaule ja tõsisema sisuga helitöid. Valjuhääldaja on ülesseatud kaubamaja Prüüsi poolt.

Postituse koostas Ants Siim

Vana mees istub pargipingil ja söödab tuvisid. Tartu, talv 1937. Foto E. Kald (TM F 915:169)

 

Nikolai Triik, “Emajõgi Talvel”, 1926 (EKM j 204:5 M 1040)

 

Keldrikorter Staadioni tänaval ja lapsed. Aias talvel 1936/37 (ERM Fk 2980:119)

 

Albert Kesner, “Talvine Tartu”, 1939 (TKM TR 11730 M 2412)

 

Korporatsioon Sakala 1930. aastatel (Korporatsioon Sakala kodulehekülg)

 

Eduard Selleke, Vallikraavi tänav, 1930. aastad (Eesti Rahvusraamatukogu Pk Tartu 17/19)

 

Tartu teemaline jõulukaart, 1920-1930. aastad (allikas teadmata)