Hermanni kulu ja kirjadega: Hermanni trükikoda ja väljaanded

with Kommentaare pole

Neljapäeval, 11. jaanuaril avab Tartu Linnamuuseum näituse “Hermanni kulu ja kirjadega: Hermanni trükikoda ja väljaanded”. Väljapanek tutvustab Karl August Hermanni trükikoda ning näitusega kaasnevad loengud kaasaegse ajakirjanduse kujunemisloost.

Karl August Hermanni trükikoda asus ajaloolise Tartu Linnamuuseumi maja esimesel korrusel. Hermann oli 1886. aastal omandanud ajalehe Perno Postimees, mille ta nimetas ümber Postimeheks. Järgnevad kümme aastat andis Hermann ajalehte välja Tartus Hermanni trükikojas.

Loengutega rikastatud näitus tutvustabki Hermanni trükikoda (1886-1940) ja selles ilmunud väljaandeid. Näituse kuraatori Tenno Teidearu (fotol) sõnul on Hermanni trükikoda Eesti kultuuriloos väga olulisel kohal. “Hermanni trükikojas on ilmunud paljud Eesti kultuuriloos olulised teosed ja perioodikaväljaanded: esimene eestikeelne päevaleht Postimees, muusikaajakiri Laulu ja Mängu Leht, entsüklopeedia, eesti keele grammatika õpikud,” loetles Teidearu.

Näitus pakub sissevaadet 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi eestikeelsesse lugemisvarasse. Väljapanekul saab uudistada, millest kirjutas Postimees näiteks 1887. aastal või millised reklaamid olid ajalehe tagaküljel 1892. aastal, ning piiluda omaaegsetesse muusikaajakirjadesse, laulikutesse või erinevatesse teatmeteostesse.