Etendus: „Jannseni juubel ehk August Wiera tuleb Tartusse”

with Kommentaare pole

Neljapäeval, 19. septembril kl 19 etendub Tartu Laulupeomuuseumis naljamäng „Jannseni juubel ehk August Wiera tuleb Tartusse“. Esitab Maarjateater. Näidendit on mängitud mitmel pool üle Eesti.

Lugu põhineb ajalootõel. Esimese üldlaulupeo aastal sai Postipapa, peo hing ja Vanemuise seltsi president ju 50 aastat vanaks. Pidu jäänuks aga peaaegu ära, sest tsensor ei lubanud noote viimse viivuni trükki.

Neid raskusi on kirjeldatud paljudes trükiallikates. Käsikirja on jäänud aga teise kuulsa vanemuislase August Wiera mälestused. Tema soovis 16-aastase noorukina päris elukutseliseks tenoriks hakata, nagu tema hääle ülistajad palavalt soovitasid. Aga, aga …! Noormees jõudis laulupeole ja üksainuke pudel šampanjerit muutis kogu ta elu. Kunstlaulja asemel sai Wierast hoopis dirigent ja Vanemuise teatri laulumängude lavastaja. Tema järgi nimetati tervet epohhi lausa Wiera teatriks.

Nendele faktidele on osalised ehitanud tempoka farsi, kus näeme nii eestlasi, sakslasi kui ka venelasi, astuvad üles lahedad lavajõud vanuses 7–70+ ja kuuleb ka kõlavat laulu.

Johann Woldemar Jannseni osas Reigo Kärner, August Wierat mängib Gerd Eston Sepp. Vaimustavad ajastuehtsad kostüümid Jana Wolkelt. Käsikiri ja lavastus Loone Ots.

Esietendus oli J. W. Jannseni 200. sünniaastapäeval, 16. mail 2019 Tartu Maarja kirikus.

Üritus sarjast „I üldlaulupidu 150“.

Sissepääs 7/5 eurot. Piletitulu annetatakse Tartu Maarja kiriku restaureerimiseks. Soovi korral on võimalik kirikut täiendavalt toetada: Tartu Maarja Kiriku Sihtasutus, EE1322002200221021269201.

Lisainfo: Katrin Välja, Tartu Laulupeomuuseum, 746 1021.