19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseum on suurepärane koht, kus koguda uusi teadmisi ülemöödunud sajandi linlaste elu-olu kohta. Paikneme vanalinna ühes omanäolisemas ja vanima hoonestusega osas. Muuseum asub 1740. aastatel valminud puust elumajas, mis on Tartus säilinuist üks vanemaid.

Muuseumikülastaja leiab eest 1830. aastate keskklassi linnakodaniku kodu. Biidermeierajastule iseloomulikus stiilis on sisustatud elutuba, söögituba ning majaperemehe töö- ja magamistuba. Hubase õhkkonna loob maja keskel asuv köök hulga majapidamisesemete ja töökorras inglise pliidiga.

Muuseumi grupikülastuse võib muuta meeldejäävamaks ekskursioonil või muuseumitunnis osalemisega. Muuseumiruume on võimalik rentida ürituste korraldamiseks.

Ekskursioonid ja programmid

Kui tulete muuseumisse grupiga, võite majaga tutvumiseks tellida ekskursiooni, mis annab ülevaate 19. sajandi Tartu linnakodanike eluolust. Muuseumitöötaja jutustab maja ja museaalide kohta lugusid ning annab võimaluse teid huvitavate teemade kohta juurde küsida.

Kestus 45-60 minutit
Eestikeelne ekskursioon 15 € / grupp + muuseumipiletid

Võõrkeelne ekskursioon 25 € /grupp + muuseumipiletid

Info ja tellimine: +372 736 1545 / +372 5564 2066 / kristi.musteikis@katarina.ee
(Kristi Musteikis, kuraator)

Bürgeripere köök. Vürtsid ja ürdid

Herbaariumilehed vürtsidest ja ürtidest on põnev materjal botaanika tundmaõppimisel. Kuid mitte ainult! Linnakodaniku maja köögis on neil vürtsidel ja ürtidel jutustada huvitavaid lugusid keskaegsest ja uusaegsest Euroopast. Tänapäeval eesti keeles kasutatav koondmõiste “vürts” tuleneb saksa murdekeelsest sõnast Wurz, mis tähendab ürti või üldnimetusena taime. Keskajal oli nõudlus vürtside järele niivõrd kõrge, et neist sai vahetuskaup: ühe naela muskaadiõite eest sai kolm lammast ja sama koguse pipraterade eest osta vabaks pärisorja.
NB! Muuseumitund sobib ka vaegnägijatele.
Kestus 45–60 minutit

Hind 2 € /osaleja

Juturetk 19. sajandi Tartusse

Milline oli 19. sajandi Tartu? Kas linnaruum pakub sellele küsimusele vastuseid? Juturetke jooksul külastame erinevaid paiku, mis annavad põnevaid vihjeid elust ülemöödunud sajandi Tartus. Võrdleme seda, mida näeme täna, vanade kaartide ja fotodega ja saame teada, et lugusid olnust võivad jutustada isegi need hooned, mida enam olemas ei ole. Heidame pilgu 19. sajandi Tartu ülikooli ja kaubanduse maailmadesse. Pika juturetke jooksul tutvume ka linnaelanike argieluga.

Kestus 45 minutit (lühike juturetk) / 90 minutit (pikk juturetk)
Hind 25 € / grupp

Küünlakuu – elu enne elektrit

Küünlakuul mõtiskletakse 19. sajandi linnakodaniku muuseumis elu üle enne elektrit. Heidame pilgu valgustusvahendite ajalukku ja tutvume põhjalikumalt erinevat sorti küünalde, nende valmistamise ja tähendusega. Külastuse käigus valmistavad osalejad koju kaasa mesilasvahaküünla.

Kestus 45 minutit
Hind 2 € / osaleja