Püsinäitus

Muuseumi külastaja saab tutvuda 1830. aastate Tartu bürgeri koduga. Tollal valitsenud biidermeierstiilis on kujundatud elutuba, söögituba, peremehe töö- ja magamistuba ning köök. Muuseum pakub võimaluse heita pilk ülemöödunud sajandi keskklassi linnakodaniku argipäeva ning tutvuda omaaegse majapidamisega. Ruumides annavad tooni originaalesemed, eraldi välja toomist väärivad näiteks Tartu pillimeister Hasse valmistatud tahvelklaver, tänini töötav Inglismaalt pärit kappkell ja rikkalikult sisustatud köök. Talvistele külaskäikudele lisab võlu tõik, et vanades eluruumides ei ole elektrivalgust. Suviti on avatud muuseumi hoov koos ürdipeenraga, kus kasvavad 19. sajandil siin regioonis levinud taimed.

Ajutised näitused

Hetkel ajutist näitust pole.

Toimunud näitused

16. oktoobrist 1. detsembrini on 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumis avatud näitus “Samovar”.

Näitusel on ligi 30 erineva kujundusega Tartu Linnamuuseumi kogudes olevat samovari. Põhiosa neist kuuluvad Endel Taniloo kogusse, mille Tartu Linnamuuseum omandas 1981. aastal. Enamik näitusele valitud samovaridest on valmistatud erinevates Tuula vabrikutes, vanimad neist pärinevad 19. sajandi I poolest. Uudistada saab ka paari 19. sajandist pärit kohvimasinat.

Samovar oli 19. sajandi jõukamates Tartu kodudes levinud tarbeese. Ka muuseumi püsiekspositsioonist, 19. sajandi baltisaksa keskklassi kodust ei puudu samovar. Tartu linnakodaniku muuseumi hubastes, elektrivalgustuseta ruumides välja toodud samovarid loovad sooja sügismeeleolu.

Näitus jääb avatuks 1. detsembrini K–P 10–15. Sissepääs näitusele ja avaüritusele muuseumipiletiga.

Lisainfo: 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseum (Jaani 16), 736 1545, linnakodanik@katarina.ee