19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseum kutsub lasteaia- ja kooligruppe muuseumisse. Linnakodaniku muuseumi interjöör on suurepäraseks õpikeskkonnaks, mille miljöös on nii noortel kui vanematel teadmistehimulistel põnev saada aimu 19. sajandi eluolust ning aja- ja kultuuriloost.

Info ja tellimine: +372 736 1545 / +372 5564 2066 / kristi.musteikis@katarina.ee
(Kristi Musteikis, kuraator)

Ekskursioonid ja muuseumitunnid

Ekskursioon “Tutvumine linnakodaniku koduga”

Kohaldatav erinevatele vanuseastmetele. Tutvumine linnakodaniku koduga annab kõige paremini ülevaate 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumi püsinäitusest ehk ühe üle-eelmise sajandi bürgeri kodust. Ekskursiooni jooksul vaagime iga külastatava ruumi funktsiooni ja tähendust ning uurime põhjalikumalt mõnd eriti huvitavat eset. Üheskoos arutleme laiemalt 19. sajandi elustiili, ajaloo ja mentaliteedi üle. Ekskursiooni sisu kohaldatakse vastavalt vanusegrupile ning külastuse eesmärgile. Soovi korral võib ekskursiooni kombineerida töölehtede täitmise või otsimismängudega.

Kestus 45–60 minutit
Hind 15 € / grupp + muuseumipilet 
(v.a Tartu üldhariduskoolide õpilased)
Info ja tellimine: +372 736 1545 / +372 5564 2066 / kristi.musteikis@katarina.ee
(Kristi Musteikis, kuraator)

Värviline muuseum

Eelkooliealistele ja I kooliastmele
Muuseumitunnis tutvume 19. sajandi linnakodaniku koduga. Üle-eelmise sajandi eluruume uurides õpime tundma mitmeid huvitavaid vanaaegseid esemeid ja majapidamisasju. Saame teada, millised nägid välja tolleaegsed Tartu elanikud ning kinnistame uusi teadmisi põnevate värvimislehtedega.

Kestus 45–90 minutit (vastavalt grupi soovile)
Hind 2 € / osaleja

Mustvalge muuseum

Eelkooliealistele ja I kooliastmele
Muuseumitunnis tutvume 19. sajandi linnakodaniku koduga. Tunni jooksul uurime, kuidas elas üks pere ülemöödunud sajandil ja mõtiskleme selle sarnasuste-erinevuste üle tänapäevaste kodudega. Põneva siluettide otsimise mängu läbi tutvume lähemalt vanaaegsete esemete ja majapidamisriistadega. Tunni lõpetuseks proovime ise siluettpiltide lõikamist.

Kestus 45–90 minutit (vastavalt grupi soovile)
Hind 2 €/osaleja

Õpituba “Mis kell on?”

Eelkooliealistele ja I kooliastmele
Tunni jooksul uurime üheskoos kellade ehitust ja saame teada, mis paneb kellaseierid liikuma. Uute teadmiste varal meisterdame vanadest kommikarpidest kelli, mille juures saab kätt harjutada nii kellamehhanismi loomisel kui sihverplaadi kaunistamisel. NB! Muuseumitundi palume kaasa võtta igale lapsele ühe tühja assortiikommikarbi.

Kestus 60–75 minutit
Hind 3 €/osaleja

Juturetk 19. sajandi Tartusse

Lühike juturetk (II, III kooliastmele ja gümnaasiumile), pikk juturetk (III kooliastmele ja gümnaasiumile)
Milline oli 19. sajandi Tartu? Kas linnaruum pakub sellele küsimusele vastuseid? Juturetke jooksul külastame erinevaid paiku, mis annavad põnevaid vihjeid elust ülemöödunud sajandi Tartus. Võrdleme seda, mida näeme täna, vanade kaartide ja fotodega ja saame teada, et lugusid olnust võivad jutustada isegi need hooned, mida enam olemas ei ole. Heidame pilgu 19. sajandi Tartu ülikooli ja kaubanduse maailmadesse. Pika juturetke jooksul tutvume ka linnaelanike argieluga.

Kestus 45 minutit (lühike juturetk) / 90 minutit (pikk juturetk)
Hind 25 €/grupp

Bürgeripere köök. Vürtsid ja ürdid

III kooliastmele ja gümnaasiumile
Herbaariumilehed vürtsidest ja ürtidest on põnev materjal botaanika tundmaõppimisel. Kuid mitte ainult! Linnakodaniku maja köögis on neil vürtsidel ja ürtidel jutustada huvitavaid lugusid keskaegsest ja uusaegsest Euroopast. Tänapäeval eesti keeles kasutatav koondmõiste “vürts” tuleneb saksa murdekeelsest sõnast Wurz, mis tähendab ürti või üldnimetusena taime. Keskajal oli nõudlus vürtside järele niivõrd kõrge, et neist sai vahetuskaup: ühe naela muskaadiõite eest sai kolm lammast ja sama koguse pipraterade eest osta vabaks pärisorja. NB! Muuseumitund sobib ka vaegnägijatele.

Kestus 45–60 minutit
Hind 2 €/osaleja

Küünlakuu – elu enne elektrit

Kohaldatav erinevatele vanuseastmetele (alates 5. eluaastast)
Küünlakuul mõtiskletakse 19. sajandi linnakodaniku muuseumis elu üle enne elektrit. Heidame pilgu valgustusvahendite ajalukku ja tutvume põhjalikumalt erinevat sorti küünalde, nende valmistamise ja tähendusega. Külastuse käigus valmistavad osalejad koju kaasa mesilasvahaküünla.

Kestus 45 minutit
Hind 2 €/osaleja

 

Muuseumitunnid Tartu Linnamuuseumi harumuuseumides

Muuseumitunde ja õpitubasid pakuvad ka teised Tartu Linnamuuseumi harumuuseumid: