19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseum on Tartu Linnamuuseumi harumuuseum. Muuseumi maja paikneb vanalinna ühes omanäolisemas ja vanima hoonestusega osas. Muuseum asub 1740. aastatel valminud puust elumajas, mis on Tartus säilinuist üks vanemaid.

Muuseumikülastaja leiab eest keskklassi linnakodaniku kodu 1830. aastatel. Biidermeierajastule iseloomulikus stiilis on sisustatud elutuba, söögituba ning majaperemehe töö- ja magamistuba. Hubase õhkkonna loob maja keskel asuv köök hulga majapidamisesemete ja töökorras inglise pliidiga.

Hoone ajalugu
Aadressil Jaani 16 asuv muuseum tegutseb ühes Tartu vanimas puust elumajas. 1744. aastaks valminud hoone on alles hoolimata 18. sajandi teisel poolel linna laastanud tulekahjudest ja 1775. aasta tuleõnnetuse-järgsest käsust lammutada kõik südalinnas asuvad puumajad.

Esialgu oli majas 1 tuba, 3 kambrit ja ärkel. 18. sajandi lõpukümnendil ehitati krundi õuele kivist elumaja (naabermaja Jaani 18 vanem osa) ja vajalikud kõrvalhooned. 1828. aastaks sai tänavapoolne puust maja õuepoolse laienduse. Põhiliselt sellisel kujul on hoone säilinud tänapäevani ning linnakodaniku muuseumis on näha tolleaegne ruumide planeering.

Krunt on kuulunud mitmetele omanikele, siin on elanud Tartu linnakooli rektor, müürseppmeister, tislermeister, kaupmehed ja teised koos perekondadega. Nõukogude okupatsiooni ajal olid mõlemad majad natsionaliseeritud. Jaani 16 oli jagatud ühiskorteriteks, hiljem kasutati maja laohoonena. 1989. aastal anti auväärne maja Tartu Linnamuuseumi käsutusse ja pärast põhjalikku restaureerimist avati siin 1993. aastal linnamuuseumi filiaalina 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseum.

Hoone muuseumiks restaureerimise projekti koostasid arhitektid Kai Siim ja Udo Tiirmaa (ARC-Projekt), restaureerimistööd teostas firma Restar. Hoone välisilme taastati säilinud ehitusdetailide alusel, 19. sajandi teisele veerandile omase biidermeierstiilis ajaloolise interjööri kujundas sisearhitekt Leila Pärtelpoeg.

Galerii: 19. sajandi linnakodaniku muuseumi fotod:

Jõulud linnakodaniku kodus 2017

Jõulud 19. sajandi linnakodaniku muuseumis möödusid hubaselt ja küünlavalgel.

Nii täiskasvanutele kui ka lastele (alates 5. eluaastast) oli ette nähtud ka jõuluprogramm, valikus oli lühike (45 min) ja pikk (90 min) programm. Jõuluehtes vanas bürgerimajas tehti advendiajal tutvust unustuse hõlma vajunud jõulukommetega ja meisterdati 19. sajandile iseloomulikke jõuluehteid. Lapsed kuldasid endale õnnepähkli ja meisterdasid paberist kuuski. Vana maja õdus miljöö tõi jõulutunde igas vanuses külastajatele.

 

Galerii: Jõulud 19. sajandi linnakodaniku muuseumis: