Titlephoto
In English
KGB Kongide MuuseumTartu LaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum
Linnakodaniku muuseumist


19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumi leiate Jaani kiriku lähedal Tartu vanalinna ühes omanäolisemas, 18. sajandi I poolel hoonestatud piirkonnas. Muuseum asub 1740. aastatel valminud puust elumajas aadressil Jaani tänav 16, mis on Tartus säilinuist üks vanemaid. Krunt asub linnamüüriga ümbritsetud vanalinna osas ning oli tõenäoliselt varakult hoonestatud. Kõige vanemad kirjalikud teated krundil asunud hoonete kohta pärinevad 16. sajandi lõpust.

Muuseumimajja siseneja leiab end keskklassi kodaniku kodus aastal 1830. Eluruumid on rekonstrueeritud 19. sajandi II veerandi moele vastavalt, tubades ringi vaadates näeme biidermeier-stiilis interjööri ja mööblit. Maja külalisele on avatud saksa perekonna elutuba ehk saal, söögituba, magamistuba ja köök. Endistel aegadel kogunes perekond õhtuti saali vestlema, lugema, muusikat kuulama ja siin võeti vastu perekonnatuttavaid. Tänapäeval on muuseumi külaliste lemmikpaigaks saanud maja keskel asuv köök.


Viimane uudis: Näitusetund vaatamisest, vaatepiltidest ja Tartu vaadetest linnakodaniku muuseumis
23.05.16

Kolmapäeval, 25. mail kell 17.30 tutvustab 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumis (Jaani 16) fotonäitust "Vaade linnale" selle autor Uku Peterson ning kõneleb vaatamisest, vaatepiltidest ja Tartu vaadetest. Vaatetaju elavdamiseks seatakse muusemisse üles camera obscura.

"Igal linnal on mõned vaated, mille kaudu seda eriti hästi tuntakse. Iseäranis uustulijale on need maamärkideks, mille kaudu alustatakse linnas orienteerumist. Linnaga tuttavamaks saades hakkavad kuulsad, ent anonüümsed üksikvaated aegamööda teisenema, fragmentidest hakkab välja kasvama isiklik vaade linnale. See vaade pole aga kivisse raiutud, vaid pidevas muutumises, selles põimuvad juba tuttavate piltidega üha uued nägemised, lood ja teadmised, " ütleb Uku Peterson sissejuhatuseks.

Muuseumisse on kavas üles seada ka camera obscura, milles tekkivas pöördvaates sobib hästi mõtiskleda selle üle, kuidas ümbritsevat vaadatakse. Camera obscura'ks kutsutud optilist illusiooni on kasutatud maastikuvaadete jäädvustamisel, aga ka näiteks täpsete ülesjoonistuste tegemisel või päikesevarjutuse vaatamisel. Oma võluvas lihtsuses köidab see inimeste meeli juba aastatuhandeid — eriti kui avaneb võimalus astuda selle illusiooni sisse.

Vaata ka näitusetunni
Facebooki üritust.
Sissepääs muuseumipääsmega (2€/1€).

Näitus "Vaade linnale" on avatud kuni 3. juulini.

Olete oodatud!

Lisainfo:
Kadi Kähär-Peterson
19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumi kuraator
kadi.kahar-peterson@katarina.ee
+372 7361 545
+372 5558 1113
19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum

Aadress
Jaani 16
Tartu 51007
Näita kaardil


Lahtiolekuajad
kolmapäev - laupäev 11-17
pühapäev 11-15

Esmaspäeviti, teisipäeviti ja õhtuti on muuseumi võimalik külastada etteteatamisel.

Iga kuu viimasel reedel on muuseumi külastus tasuta.


Kontakt
Telefon 736 1545,
Gsm 5558 1113
E-post kadi.kahar-peterson@katarina.ee
Reg. kood 75006635

Kuraator Kadi Kähär-Peterson
Järelevaataja Karitas Uus
Kõik õigused kaitstud 2016