Titlephoto
In English
KGB Kongide MuuseumTartu LaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum
Linnakodaniku muuseumist


19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumi leiate Jaani kiriku lähedal Tartu vanalinna ühes omanäolisemas, 18. sajandi I poolel hoonestatud piirkonnas. Muuseum asub 1740. aastatel valminud puust elumajas aadressil Jaani tänav 16, mis on Tartus säilinuist üks vanemaid. Krunt asub linnamüüriga ümbritsetud vanalinna osas ning oli tõenäoliselt varakult hoonestatud. Kõige vanemad kirjalikud teated krundil asunud hoonete kohta pärinevad 16. sajandi lõpust.

Muuseumimajja siseneja leiab end keskklassi kodaniku kodus aastal 1830. Eluruumid on rekonstrueeritud 19. sajandi II veerandi moele vastavalt, tubades ringi vaadates näeme biidermeier-stiilis interjööri ja mööblit. Maja külalisele on avatud saksa perekonna elutuba ehk saal, söögituba, magamistuba ja köök. Endistel aegadel kogunes perekond õhtuti saali vestlema, lugema, muusikat kuulama ja siin võeti vastu perekonnatuttavaid. Tänapäeval on muuseumi külaliste lemmikpaigaks saanud maja keskel asuv köök.


Viimane uudis: Tartu linna päev linnakodaniku muuseumis
02.06.16

19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumi ümber toimub 29. juunil, Tartu linna päeval palju põnevat.


Kell 15 leiab muuseumi hoovis aset zoosemiootik ja etoloog Aleksei Turovski ja kitarrimängija Priit Petersoni kontsertkohtumine, kuhu on oodatud ka lemmikloomad. Kohtumisele oodatakse kõiki viisakat käitumist valdavaid ja suhtlemist nautivaid tegelasi koos omanikega. Selliseid keskmiselt kompaktseid… Lemmiku kaalupiiriks on 70 kilo, tegemist ei ole just väga suure sisehooviga. Samas ei soovita Aleksei Turovski tulla kontserdile madudega - põhjust selgitab Turovski linna päeva lehel.

Kell 18 viib muuseumis avatud näituse "Vaade linnale" autor Uku Peterson kõik huvilised fotograafilisele jalutuskäigule. Jalutuskäigul räägitakse linna kodustamisest ja vaatlemisest ning arutletakse selle üle, kuidas mõjutavad fotod linna füüsilist olemust ja selle vaimset tajumist. Osalejatel palutakse kaasa võtta fotokaamera (sobivad kõik kaameratüübid alates mobiilikaamerast ja lõpetades näiteks keskformaatkaameraga). NB! Kogunemine on kell 18 Oru ja Baeri tänava nurgal, mitte linnakodaniku muuseumis!

Fotonäitus „Vaade linnale" on avatud kuni 3. juulini.
19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum

Aadress
Jaani 16
Tartu 51007
Näita kaardil


Lahtiolekuajad
kolmapäev - laupäev 11-17
pühapäev 11-15

Esmaspäeviti, teisipäeviti ja õhtuti on muuseumi võimalik külastada etteteatamisel.

Iga kuu viimasel reedel on muuseumi külastus tasuta.


Kontakt
Telefon 736 1545,
Gsm 5558 1113
E-post kadi.kahar-peterson@katarina.ee
Reg. kood 75006635

Kuraator Kadi Kähär-Peterson
Järelevaataja Karitas Uus
Kõik õigused kaitstud 2016