Titlephoto
In English
KGB Kongide MuuseumTartu LaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum
Oskar Lutsu Majamuuseumist

Oskar Lutsu majamuuseumist saab infot ja emotsioone mehest, kes andis eesti rahvale surematu jutustuse "Kevade" ning oli omamoodi Tartu põhipürjel, elades üheaegselt legendiga endast.

O. Lutsu kodu toob esile tema teoste tegelaste mõju eestlaste rahvusliku enesetunnetuse ja omapära teadvustamisel ning edendab väärtuskasvatust kirjaniku elunägemuse põhjal.

Muuseumis saab külastada näitusi, tellida ekskursioone, haridus- ja sünnipäevaprogramme. Muuseum korraldab ettekandepäevi, kirjanduslikke konkursse ja viktoriine, kontserte, luule- ja teatriõhtuid ning rahvalikke üritusi, mis kevaditi toimuvad aias.
Traditsioonilised on 7. jaanuaril ja 23. märtsil kirjaniku sünni- ja surma-aastapäeva tähistamine, keelemängud "Nööbid on ära" enne emakeelepäeva, aiapäevad maikuu teisel poolel ja Tammelinna päevadel osalemine septembris.Viimane uudis: Anna Haava 150. sünniaastapäeva näitus
06.10.14

Neljapäeval, 9. oktoobril avati luuletaja Anna Haava 150. sünniaastapäeva näitus "Nõmmelill". Poetessi loomingut esitasid Linda Olmaru ja Tamme Gümnaasiumi õpilased.

Anna Haava sündis 15. oktoobril 1864. aastal Pala vallas Haavakivi veskitalus. Ta lõpetas Tartu kõrgema tütarlastekooli koduõpetaja diplomiga, töötas esialgu Tartus ja hiljem Venemaal õpetajana, reisis Saksamaal ning naasis sajandivahetuseks Eestisse. Alates 1906. aastast elas vabakutselisena Tartus. Oli Eesti Kirjanike Liidu asutajaliikmeks aastal 1922. Anna Haava suri 13. märtsil 1957. aastal Tartus ning on maetud Raadi kalmistule.
Anna Haava luule oli 19. sajandi lõpul uudne diskreetselt isikliku lembelüürika ja täpse ning isikliku looduskujutuse tõttu. Hiljem lisandusid tema loomingusse sotsiaalsed teemad ja isamaaluule. Luuletaja ei lahkunud oma hinges ega loomingus lapseea tundlikkusest, truudusest, kodu- ja armastuseigatsusest. Anna Haava luule on püsima jäänud lauldavate lauludena, rohkem kui 200 tema luuletust on viisistatud.
Näitus "Nõmmelill" tutvustab meile poetessi elu ja luulet. Siin avaneb meile kaunis inimene, kelle luule pakub hingetuge neile, kes seisavad silmitsi kaotuse, haiguse ja surmaga. See on julgustus inimestele, kes igatsevad tõelisi tundeid, südamepuhtust ja pühendumist. Näitusele on välja pandud luuletajale kuulunud isiklikud esemed - kirjutusgarnituur, kotkaristi orden, nimetähtedega käterätt, kohvitass, käekott, pühendustega raamatud, kirjad ja loomingut.

Alates 15. oktoobrist saab tellida muuseumitunde "Laanekivi Manni lood" nooremale ja "Nõmmelill" vanemale koolieale.


Esmaspäeval, 20. oktoobril kell 14.30 toimub Tartus O. Lutsu majamuuseumis ettelugemispäev.
Luuletaja Anna Haava loomingut luule- ja lauluprogrammina esitab Linda Olmaru oma trupiga.


Näitus jääb avatuks 2014. aasta lõpuni.

Näituse koostas Liivi Rosenvald, kujundas Joonas Õunapuu, trükitööd teostas Seri Disain OÜ.

Täname Eesti Kirjandusmuuseumi kultuuriloolist arhiivi, Tartu Linnaraamatukogu ning Anna Haava viimaste eluaastate abistajat ja sõpra Meeta Haldret abi ning materjalide eest.
Oskar Lutsu majamuuseumAnna Haava 150. sünniaastapäeva näitus
"Nõmmelill"
avatud 31. detsembrini 2014
Ettetellimisel muuuseumitunnid


Aadress:
Riia 38
Tartu 50405
Näita kaardil
Kesklinnast buss nr 1, 3, 18 ja 24, peatus "Lembitu", või 20 min jalutuskäik


Lahtiolekuajad:
kolmapäev - laupäev 11 - 17


Kontakt:
telefon 746 1030
e-post liivi@oluts.tartu.ee

Reg. kood: 75006635

Esmaspäeval ja teisipäeval on võimalik muuseumi külastada etteteatamisel tel. 746 1030, e-post: liivi@oluts.tartu.ee


Eesti Kirjanike Muuseumi Ühing


Kõik õigused kaitstud 2014