Titlephoto
In English
KGB Kongide MuuseumTartu LaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum
Oskar Lutsu Majamuuseumist

Oskar Lutsu majamuuseumist saab infot ja emotsioone mehest, kes andis eesti rahvale surematu jutustuse "Kevade" ning oli omamoodi Tartu põhipürjel, elades üheaegselt legendiga endast.

O. Lutsu kodu toob esile tema teoste tegelaste mõju eestlaste rahvusliku enesetunnetuse ja omapära teadvustamisel ning edendab väärtuskasvatust kirjaniku elunägemuse põhjal.

Muuseumis saab külastada näitusi, tellida ekskursioone, haridus- ja sünnipäevaprogramme. Muuseum korraldab ettekandepäevi, kirjanduslikke konkursse ja viktoriine, kontserte, luule- ja teatriõhtuid ning rahvalikke üritusi, mis kevaditi toimuvad aias.
Traditsioonilised on 7. jaanuaril ja 23. märtsil kirjaniku sünni- ja surma-aastapäeva tähistamine, keelemängud "Nööbid on ära" enne emakeelepäeva, aiapäevad maikuu teisel poolel ja Tammelinna päevadel osalemine septembris.Viimane uudis: Näitus: 125 aastat karskusliikumist Eestis
19.08.14

Neljapäevast, 21. augustist ootab Lutsu majamuuseum vaatama näitust "125 aastat karskusliikumist Eestis", mis käsitleb karskusliikumise ajalugu ja tänapäeva, alkoholisõltuvust ja selle ravi.

Näitus valmis Tartu Linnaraamatukogu ja Eesti Karskusliidu AVE koostöös.

Kirjanik Oskar Lutsul olid karkusliikumisega omad kokkupuutepunktid. Tundes läbi ja lõhki kõike liigjoomisega seotut, kirjutas ta 1928. aastal jutustuse "Udu", mida on peetud üheks paremaks alkoholiprobleemi käsitlevaks teoseks eesti kirjanduses.

Alkoholi liigtarvitamise vastu võitlemise teerajajaks Eestimaal oli kirik. Esimene karskusselts Täht loodi Toris 6. juunil 1889. aastal soomlaste seltside eeskujul Jüri Tilga ettevõtmisel. Seejärel rajati üha uusi seltse, mille toetajateks olid ärksamad kultuuri- ja hariduselutegelased. Esimeses Eesti Vabariigis toimis karskusliikumine mitmesuguste karskusorganisatsioonide kaudu, millest keskseim oli 1922. aastal rajatud Eesti Karskusliit ja mille tegevus haaras suurt osa elanikkonnast. Koos riigikorraga likvideeriti 1940. aastal ka karskusseltsid. Nõukogude ajal käivitas alkoholi liigtarbimise vastu võitlemise Mihhail Gorbatšovi eestvedamisel 1985. aastal alanud alkoholivastane kampaania, mis aga juba 1988. aastal hingusele läks. Praegu on karskusliikumise eestvedaja 1989. aastal loodud Eesti Karskusliit AVE, mis on Eesti Karskusliidu õigusjärglane.

Alkoholismiprobleemid tekitavad ühiskonnas jätkuvalt diskussooni. Heaks eeskujuks on meie karsked spordikangelased: karjääri jooksul 10 tiitlivõistluse medalit toonud Gerd Kanter ja äsja Euroopa meistrivõistlustel hõbeda võitnud noor sportlane Rasmus Mägi.

17. septembril toimub majamuuseumis kohtumine tõkkejooksja Rasmus Mägiga.

Näitus jääb avatuks 1. oktoobrini.

Oskar Lutsu majamuuseumAadress:
Riia 38
Tartu 50405
Näita kaardil
Kesklinnast buss nr 1, 3, 18 ja 24, peatus "Lembitu", või 20 min jalutuskäik


Lahtiolekuajad:
kolmapäev - laupäev 11 - 17


Kontakt:
telefon 746 1030
e-post liivi@oluts.tartu.ee

Reg. kood: 75006635

Esmaspäeval ja teisipäeval on võimalik muuseumi külastada etteteatamisel tel. 746 1030, e-post: liivi@oluts.tartu.ee


Eesti Kirjanike Muuseumi Ühing


Kõik õigused kaitstud 2014