Titlephoto
In English
KGB Kongide MuuseumTartu LaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum
19. oktoobril 2007 Vanemuise Seltsi vanas majas avatud Tartu Laulupeomuuseumis asub kesksel positsioonil näitus eesti laulupidudest, mis kannab nime "Laulu võim".
Väljapanek kätkeb endas sõnumit laulupeost kui esimesest suurest rahvuslikust meeleavaldusest: maarahvast oli saanud eesti rahvas. "Laulu võim" on näitus rahvuse püsimajäämisest läbi okupatsioonide ja võõrvõimust vabanemise, erilist tähelepanu pälvib laulev revolutsioon.

Ekspositsioon keskendub I ja II üldlaulupeole, laulupidude 100-aastasele juubelile 1969 ning üliõpilaslaulupidude (1956) ja poistekooride laulupidude (1976) traditsiooni sünnile Tartus.

Laulupidude mõtte algataja, literaat J. V. Jannseni pilgu läbi tulevad esitlusele laulupidude sünd, I ja II üldlaulupidu (II laulupeo ettevalmistamist ja toimumist juhiti Vanemuise vanast majast) ning selle mõtte edasiarendused 20. sajandil.

Ka on näituse juhtmõtteks Jannseni sõnad: "Eestimees! Jä iggas rides ja igga nime al Eestimeheks, siis oled aus mees omma rahwa ees."Viimane uudis: Näitus: Loomast loodud
08.04.15

Reedel, 10. aprillil kell 17 laulupeomuuseumis avataval näitusel "Loomast loodud" saab uudistada käsitööd, mille valmistamiseks on kasutatud loomset päritolu materjale.
Materjalide valik on mitmekülgne: villasest on esindatud jänese, küüliku, kitse ja lamba vill, villa heie ja villa vilt, villane lõng ja villane riie; nahkesemete loetelus on orava, naaritsa, ussi, jänese, küüliku, kopra, kitse, lamba, sea ja veisenahk. Ehteid ja tarbeesemete detaile on valmistatud kihvadest, hammastest, luudest, sarvedest, merekarpidest. Rahvapärandi kogemusi järgides on valminud lambarasvast küünlad ning looma- ja searasvast seebid.


Näitus on piirkondlikuks eelvooruks käesoleva aasta juunis Tallinnas toimuvale samanimelisele ülemaalisele konkurss-näitusele. Väljapanek koosneb valdavalt Tartu kandi kunstnike, käsitöömeistrite ja käsitööharrastajate loomingust. Näituse komisjonile esitas oma loomingut 42 autorit, millest osa on valminud rühmatööna.


Eksponaadid valis välja komisjon, kuhu kuulusid Tartu Kõrgema Kunstikooli nahadisaini osakonna juhataja Maila Käos, Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu pärandtehnoloogiate mentor Monika Hint ja Tartu Linnamuuseumi ekspositsiooniosakonna juhataja Silja Paris. Komisjoni tõi välja, et kunstnikud ja käsitöömeistrid on kasutanud oma loomingus nii traditsioonilisi tehnikaid kui ka tänapäevaseid materjalide kasutamise viise.


Konkurss-näitust korraldab Tartu Käsitööklubi.

Toetajateks ja koostööpartneriteks on Tartu LV kultuuriosakond, Tartu Kultuurkapital, Tartu Linnamuuseum, Tiigi Seltsimaja, Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupp ja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit.


Näitus on avatud muuseumi lahtioleku aegadel kuni 9. maini.


Lisainfo: Tiina Konsen, Tartu Käsitööklubi projektijuht, tel. 5347 8479, kasitooklubi@gmail.com

Tartu LaulupeomuuseumSündmuste kalender
Sündmuste kalender


Aadress:
Jaama 14
Tartu 51009
Näita kaardil


Lahtiolekuajad:
teisipäev - laupäev kell 12-18
esmaspäeval ja pühapäeval suletud


Iga kuu viimasel reedel on muuseumi külastus tasuta.

Esmaspäeviti on võimalik muuseumi külastada etteteatamisel!


Kontakt:
telefon 746 1020
e-post: laulupeomuuseum[at]katarina.ee
Reg. kood: 75006635

Liitu laulupeomuuseumi listiga!
Kõik õigused kaitstud 2014