Titlephoto
In English
KGB Kongide MuuseumTartu LaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum
19. oktoobril 2007 Vanemuise Seltsi vanas majas avatud Tartu Laulupeomuuseumis asub kesksel positsioonil näitus eesti laulupidudest, mis kannab nime "Laulu võim".
Väljapanek kätkeb endas sõnumit laulupeost kui esimesest suurest rahvuslikust meeleavaldusest: maarahvast oli saanud eesti rahvas. "Laulu võim" on näitus rahvuse püsimajäämisest läbi okupatsioonide ja võõrvõimust vabanemise, erilist tähelepanu pälvib laulev revolutsioon.

Ekspositsioon keskendub I ja II üldlaulupeole, laulupidude 100-aastasele juubelile 1969 ning üliõpilaslaulupidude (1956) ja poistekooride laulupidude (1976) traditsiooni sünnile Tartus.

Laulupidude mõtte algataja, literaat J. V. Jannseni pilgu läbi tulevad esitlusele laulupidude sünd, I ja II üldlaulupidu (II laulupeo ettevalmistamist ja toimumist juhiti Vanemuise vanast majast) ning selle mõtte edasiarendused 20. sajandil.

Ka on näituse juhtmõtteks Jannseni sõnad: "Eestimees! Jä iggas rides ja igga nime al Eestimeheks, siis oled aus mees omma rahwa ees."Viimane uudis: Näitus: Klassikud — Eino Tamberg, Veljo Tormis, Arvo Pärt
19.05.15

15. mail laulupeomuuseumis avatud näitus annab ülevaate kolme erineva ning erilise helikunstniku algustest, otsingutest, loomingust ning püüab leida põhjused, miks samast ühiskonnast võrsunud heliloojatel on nii erinevad (loome)teed.

Eino Tamberg (85), Veljo Tormis (85) ja Arvo Pärt(80) on nüüdismuusika klassikud, kes jõudsid loomingulisse õitseaega Nõukogude Eestis, kuid kel lapsepõlv möödus "Eesti ajas". Nende teed muusikas on erineva rütmi ja tempoga, nende muusika kõneleb erinevas keeles. Ent kõiki kolme ühendab oraatori, loitsija või jutlustaja kirglik kõneviis ja püüdlemine suurte tähenduste poole – omadused, mis sugugi samavõrra võimsalt ei tulnud esile sõjajärgsete põlvkondade loomingus. Võib-olla kõneleb neis omadustes natukene ka noore Eesti rahvusriigi idealism.
Kuigi tugevad loojad leiavad tee loomingus omal käel, võib suures plaanis leida ka mõjutusi. Need võivad väljenduda koduste kõlade eelistamises, konkreetsetes eeskujudes, aga ka mingil märksa abstraktsemal mõttetasandil.
Kahtlemata väärivad kõik kolm heliloojat eraldi näitust, eraldi süvenemist ning käsitlemist. Samas on huvitav ja intrigeeriv paigutada Eino Tamberg, Veljo Tormis ning Arvo Pärt ühe näitusse ning nautida erinevaid värve, mida nende kooseksisteerimine tekitab.

Näituse on koostanud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum.
Näitus jääb Tartu Laulupeomuuseumis avatuks 30. augustini.

Tartu Laulupeomuuseum

Sündmuste kalender
Sündmuste kalender


Aadress:
Jaama 14
Tartu 51009
Näita kaardil


Lahtiolekuajad:
teisipäev - laupäev kell 12-18
esmaspäeval ja pühapäeval suletud


Iga kuu viimasel reedel on muuseumi külastus tasuta.

Esmaspäeviti on võimalik muuseumi külastada etteteatamisel!


Kontakt:
telefon 746 1020
e-post: laulupeomuuseum[at]katarina.ee
Reg. kood: 75006635

Liitu laulupeomuuseumi listiga!
Kõik õigused kaitstud 2015