Titlephoto
In English
KGB Kongide MuuseumTartu LaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum
19. oktoobril 2007 Vanemuise Seltsi vanas majas avatud Tartu Laulupeomuuseumis asub kesksel positsioonil näitus eesti laulupidudest, mis kannab nime "Laulu võim".
Väljapanek kätkeb endas sõnumit laulupeost kui esimesest suurest rahvuslikust meeleavaldusest: maarahvast oli saanud eesti rahvas. "Laulu võim" on näitus rahvuse püsimajäämisest läbi okupatsioonide ja võõrvõimust vabanemise, erilist tähelepanu pälvib laulev revolutsioon.

Ekspositsioon keskendub I ja II üldlaulupeole, laulupidude 100-aastasele juubelile 1969 ning üliõpilaslaulupidude (1956) ja poistekooride laulupidude (1976) traditsiooni sünnile Tartus.

Laulupidude mõtte algataja, literaat J. V. Jannseni pilgu läbi tulevad esitlusele laulupidude sünd, I ja II üldlaulupidu (II laulupeo ettevalmistamist ja toimumist juhiti Vanemuise vanast majast) ning selle mõtte edasiarendused 20. sajandil.

Ka on näituse juhtmõtteks Jannseni sõnad: "Eestimees! Jä iggas rides ja igga nime al Eestimeheks, siis oled aus mees omma rahwa ees."

Tutvuge ka laulupidudega läbi aegadeViimane uudis: Näitus: Tants on rõõm ja elujõud ....
05.07.14

Alates 9. juulist on laulupeomuuseumis avatud näitus "Tants on rõõm ja elujõud ...." (Ullo Toomi). 80 aastat Eesti tantsupidusid".
Suur samm tänaste tantsupidude poole astuti 1926. aasta juunis, mil toimus esimene eesti omakultuuri õhtu. Selle toimet harrastusrahvatantsu arengule saab võrrelda esimese laulupeo mõjuga eesti koorikultuurile. Kuigi omakultuuri õhtut ja selle ettevalmistavaid päevi ei ole tänase tantsupidude traditsiooni hulka arvatud, kannavad nad isegi rohkem tantsupeole iseloomulikke tunnuseid kui tänases numeratsioonis esimeseks tantsupeoks nimetatud 1934. aasta I Eesti Mängude tantsu- ja võimlemispidu. Iga järgneva peoga omandas tantsupidu laulupeo kõrval enam võrdväärse kaaslase rolli. Tagasihoidliku nimega rahvakunstiõhtust kasvas 1963. aastaks iseseisev rahvatantsupidu.

2014.aastal möödub I Eesti Mängudest 80 aastat.

Näitus on pühendatud 80.-aastasele Eesti järjepidevale üleriigilistele tantsupidude traditsioonile ja on tinglikult jagatud kolme ajalooperioodi: tantsupeod Eesti Vabariigis (1926 – 1940), ENSV tantsupeod (1947 – 1990) ja taasiseseisvunud Eestis (1994 – k.a.). Lisaks käsitletakse noorte tantsupidusid (algusaasta 1962) ning meie tantsupidude rahvusvahelist mõõdet ja tantspidude paljususe teemat.

Näitus "Tants on rõõm ja elujõud ...." (Ullo Toomi). 80 aastat Eesti tantsupidusid" jääb laulupeomuuseumis avatuks 21. novembrini.

Näituse koostaja on tantsupedagoog ja Tallinna Ülikooli õppejõud Angela Arraste, kujundaja Peeter Paasmäe.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tartu Laulupeomuuseum, Tartu Linnamuuseum, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts, Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA

Tartu LaulupeomuuseumAjutised näitused:

"Tants on rõõm ja elujõud ..."


"Tartu laulupeopaigad läbi aegade"


Aadress:

Jaama 14
Tartu 51009
Näita kaardil


Lahtiolekuajad:
teisipäev - laupäev kell 12-18
esmaspäeval ja pühapäeval suletud


Iga kuu viimasel reedel on muuseumi külastus tasuta.

Esmaspäeviti on võimalik muuseumi külastada etteteatamisel!


Kontakt:
telefon 746 1020
e-post: laulupeomuuseum[at]katarina.ee
Reg. kood: 75006635

Liitu laulupeomuuseumi listiga!
Kõik õigused kaitstud 2014