Titlephoto
In English
KGB Kongide MuuseumTartu LaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum
KGB Kongidest


KGB kongide muuseum asub Riia mäel "hallis majas", kus 1940.-50-ndatel aastatel asus NKVD/KGB. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asusid arreteeritute kambrid. Osad kongidest, kartserid ja keldri koridoriosa on taastatud nende endisaegsel kujul. Teisi endisi vangikambreid täidab ekspositsioon, mis annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest ning kommunistliku re˛iimi kuritegudest. Muu hulgas saab väljapanekus näha Siberi vangilaagritest kaasa toodud fotosid ja esemeid, samuti materjale metsavendluse ja salajaste vastupanuorganisatsioonide ajaloost.

Kokku langes Eestis nõukogude okupatsiooni kestel julgeolekuorganite mitmesuguste repressioonide ohvriks ligikaudu 122 000 inimest, üle 30 000 neist kaotas elu.


Viimane uudis: Näitus “Diktatuur ja demokraatia äärmuslikul ajastul”
18.02.15

KGB kongide muuseumis on avatud näitus "Diktatuur ja demokraatia äärmuslikul ajastul". Näitus heidab pilgu Euroopa ajaloole 20. sajandil, mil toimus dramaatiline võitlus vabaduse ja hirmuvalitsuse, demokraatia ja diktatuuri vahel.
Äärmused, mis lõhestasid Euroopa lõplikult peale Teist maailmasõda, said alguse Esimesest maailmasõjast, mille vägivald lõi soodsa pinnase totalitaarsete re˛iimide esilekerkimiseks. Autoritaarsed re˛iimid seadsid end sisse Kesk- ja Ida-Euroopas. Levisid natsionalism, vasakpoolne radikalism, antisemitism ja rassism. Järgnes Teine maailmasõda, mille tulemusel lõhenes Saksamaa, Euroopa ja maailm. Demokraatiat, vabadust ja rahvusvahelist vastastikust mõistmist, mis peale sõja lõppu tasapisi kõikjal Lääne-Euroopas levima hakkas, järgneva 40 aasta jooksul Kesk- ja Ida-Euroopas ei saavutatud. Alles 1989. aastal algavate revolutsioonide tulemusel võitsid inimesed tagasi vabaduse ja iseseisvuse.

Näitus on inspireeritud 2014. aastast, mis on mitmete ajalooliselt oluliste aastapäevade verstapost – möödub 100 aastat Esimese maailmasõja ja 75 aastat Teise maailmasõja puhkemisest ja 25 aastat rahumeelsest revolutsioonist 1989. aastal.

Näitus, mille on koostanud Lähiajaloo Instituut Münchenis, jõudis muuseumisse Saksamaa Suursaatkonna vahendusel. Näitus on eesti ja inglise keeles, lisaks on olemas näitust tutvustavad vene-, saksa- ja ingliskeelsed kataloogid.


KGB Kongide MuuseumSündmuste kalender
Sündmuste kalender


Aadress:
Riia 15b
Tartu 51010
Näita kaardil


Lahtiolekuajad:
teisipäev - laupäev 11 - 16

Tähelepanu!
Ülestõusmispühade ajal on Tartu Linnamuuseum ja filiaalid reedel 3. aprillil ja pühapäeval, 5. aprillil suletud. Laupäeval, 4. aprillil on kõik muuseumid avatud tavapäraselt.


Kontakt:
telefon 746 1717
e-post kgb@katarina.ee
Reg. kood: 75006635

Kuraator: Indrek Hallik


Järelevaataja: Gerli Põder
Kõik õigused kaitstud 2014