Titlephoto
In English
KGB Kongide MuuseumTartu LaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum
KGB Kongidest


KGB kongide muuseum asub Riia mäel "hallis majas", kus 1940.-50-ndatel aastatel asus NKVD/KGB. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asusid arreteeritute kambrid. Osad kongidest, kartserid ja keldri koridoriosa on taastatud nende endisaegsel kujul. Teisi endisi vangikambreid täidab ekspositsioon, mis annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest ning kommunistliku re˛iimi kuritegudest. Muu hulgas saab väljapanekus näha Siberi vangilaagritest kaasa toodud fotosid ja esemeid, samuti materjale metsavendluse ja salajaste vastupanuorganisatsioonide ajaloost.

Kokku langes Eestis nõukogude okupatsiooni kestel julgeolekuorganite mitmesuguste repressioonide ohvriks ligikaudu 122 000 inimest, üle 30 000 neist kaotas elu.


Viimane uudis: riigiarhiivi näitus: "PILDIRINDEL"
21.06.14

KGB kongide muuseumis saab alates 27. juunist tutvuda Riigiarhiivi näitusega „PILDIRINDEL" ehk Teise maailmasõja aegsed naljad ja karikatuurid mõlemalt poolt rindejoont" (koostanud Margus Lääne, kujundanud Gerli Raadik).

Vaatamata oma koledusele annab sõda head ainest nii karikatuuridele kui naljapiltidele.
Karikatuur on hea vahend poliitiliste vastaste naeruvääristamiseks. Seda "sõjapidamise" vahendit kasutasid Teise maailmasõja ajal usinalt mõlemad sõdivad pooled. Sõltumata kehtivast poliitilisest korrast kujutatati vaenlast kaltsakate, närude, röövlitena ja südametute mõrvaritena. Samas enda armees teenivaid sõjameestest loodi pilt kui kõrge õiglustunde ja maailmarahu toomisele pühendunud kangelastest. Sõjas leidus aga alati ka koomilisi momente, mida kunstnikud ei jätnud kajastamata. Enamuse naljapiltide kohta võiks öelda, et ole mingit vahet, kummal pool rindejoont on need joonistatud – sisu poolest sobivad nad mõlemasse armeesse. Piltidel kajastuvad sõja ja sõjaväe elu universaalsed hetked ja probleemid (söök, puhkus, õppused, naised jne).

Näitus jääb avatuks käesoleva aasta lõpuni.

Sissepääs muuseumipiletiga.
KGB Kongide MuuseumAadress:
Riia 15b
Tartu 51010
Näita kaardil


Tähelepanu!
Lahtiolekuajad pühade ajal:
23. detsember 11-13
24.- 26. detsember suletud
27. detsember 11-16
31. detsember suletud
1. jaanuar suletud

Lahtiolekuajad:
teisipäev - laupäev 11 - 16

Kontakt:
telefon 746 1717
e-post kgb@katarina.ee
Reg. kood: 75006635

Kuraator: Indrek Hallik


Järelevaataja: Gerli Põder
Kõik õigused kaitstud 2014