Titlephoto
In English
KGB Kongide MuuseumTartu LaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum
KGB Kongidest


KGB kongide muuseum asub Riia mäel „hallis majas", kus 1940.–50. aastatel tegutses NKVD/KGB. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asus poliitilistel põhjustel arreteeritute eeluurimisvangla. Osa kongidest, kartserid ja koridoriosa on taastatud originaalsel kujul. Teisi endisi vangikambreid täidab ekspositsioon, mis annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest, kommunistliku režiimi kuritegudest ning eluolust eeluurimisvanglas. Muu hulgas saab väljapanekus näha Siberi vangilaagritest kaasa toodud fotosid ja esemeid, materjale metsavendluse ja salajaste vastupanuorganisatsioonide ajaloost ning dissidentlusest, sh Aleksander Solženitsõni seotusest Eestiga. Muuseumi seminariruumi sisustavad ajutised näitused.


Kokku langes Eestis nõukogude okupatsiooni kestel julgeolekuorganite mitmesuguste repressioonide ohvriks ligikaudu 122 000 inimest, üle 30 000 neist kaotas elu.


Viimane uudis: Täna, juuniküüditamise 75. aastapäeval on KGB kongide muuseumisse sissepääs tasuta.
14.06.16

KGB kongide muuseum asub Riia mäel „hallis majas", kus 1940.–50. aastatel tegutses NKVD/KGB. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asus poliitilistel põhjustel arreteeritute eeluurimisvangla. Osa kongidest, kartserid ja koridoriosa on taastatud originaalsel kujul. Teisi endisi vangikambreid täidab ekspositsioon, mis annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest, kommunistliku režiimi kuritegudest ning eluolust eeluurimisvanglas. Muu hulgas saab väljapanekus näha Siberi vangilaagritest kaasa toodud fotosid ja esemeid, materjale metsavendluse ja salajaste vastupanuorganisatsioonide ajaloost ning dissidentlusest.


Kell 17.00 kutsub Vabaerakond Tartus kinno "EKRAAN" vaatama Edvins Šnore filmi "Nõukogude lugu". Filmi kommenteerivad ja küsimustele vastavad ajaloolane Indrek Hallik (KGB Kongide muuseum), Enn Tarto ja Jüri Adams. Mälestame kõiki kommunismiohvreid.
Film „Nõukogude lugu" räägib valust, ebaõiglusest ja amoraalsest poliitikast. Film jutustab arhiivdokumentide põhjal loo Nõukogude korrast ning sellest, kuidas Nõukogude Liit Natsi-Saksamaad holokaustile õhutas. Lisaks uuritakse Nõukogude pärandi mõju tänapäeva Euroopale.
Filmi tegemiseks kulus 10 aastat ettevalmistusi ja see võeti üles seitsmes riigis. Režissöör Edvins Šnore on Kolme Tähe ordeni ja Maarjamaa Risti IV klassi teenetemärgi kavaler.

Sissepääs tasuta.

KGB Kongide Muuseum
Aadress:

Riia 15b
Tartu 51010
Näita kaardil


Lahtiolekuajad:
teisipäev - laupäev 11 - 17

Kontakt:
telefon 746 1717
e-post kgb@katarina.ee
Reg. kood: 75006635

Kuraator: Indrek Hallik


Järelevaataja: Gerli Põder

Sündmuste kalender
Sündmuste kalenderKõik õigused kaitstud 2016