Titlephoto
In English
KGB Kongide MuuseumTartu LaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum
KGB Kongidest


KGB Kongide muuseum asub Riia mäel "hallis majas", kus 1940.-50-ndatel aastatel asus NKVD/KGB. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asusid arreteeritute kambrid. Osad kongidest, kartserid ja keldri koridoriosa on taastatud nende endisaegsel kujul. Teisi endisi vangikambreid täidab ekspositsioon, mis annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest ning kommunistliku re˛iimi kuritegudest. Muu hulgas saab väljapanekus näha Siberi vangilaagritest kaasa toodud fotosid ja esemeid, samuti materjale metsavendluse ja salajaste vastupanuorganisatsioonide ajaloost.

Kokku langes Eestis nõukogude okupatsiooni kestel julgeolekuorganite mitmesuguste repressioonide ohvriks ligikaudu 122 000 inimest, üle 30 000 neist kaotas elu.


Viimane uudis: NÄITUS: KARM KEVAD
13.01.14

KGB kongide muuseumis saab tutvuda näitusega „Karm kevad". Väljapanek põhineb Riigiarhiivis säilitatavatel dokumentidel ning Riigiarhiivi, Filmiarhiivi, Okupatsioonide muuseumi ja erakogude fotodel.

Näitusel eksponeeritud materjal annab kokkuvõtliku pildi küüditamisoperatsioonist koos selle ettevalmistamise, läbiviimise ja tagajärgedega. Põhiliselt kulakute kui olulise küüditatavate grupi näitel üritatakse selgitada kuidas ja mis eesmärkidel võimendati „klassivõitlust" Eesti maapiirkondades ning millised olid selle tagajärjed. Lisaks käsitletakse vastupanuliikumise tõusu küüditamise järel, vaadeldakse küüditatute saatust nn uuel kodumaal ning portreteeritakse inimeste kaudu erinevaid represseeritute kategooriaid. Dokumente ilmestavad nendes mainitud isikute fotod, samuti säilinud ülesvõtted küüditatute elust Siberis ning mahajäänute elust küüditamise-järgses Eestis.

Näituse koostajad: Peeter Kenkmann, Tiit Noormets, Valdur Ohmann, Margus Lääne ja Jaanus Jõgi Riigiarhiivist ning Lea Tegelmann Filmiarhiivist.

Näitus jääb avatuks käesoleva aasta juulikuuni.

KGB Kongide MuuseumAadress:
Riia 15b
Tartu 51010
Näita kaardil


Lahtiolekuajad:
teisipäev - laupäev 11 - 16

TÄHELEPANU!
Lahtiolekuajad pühade ajal
17. aprillil 11 - 15
18. aprillil suletud
19. aprillil 11 - 15

Kontakt:
telefon 746 1717
e-post kgb@katarina.ee
Reg. kood: 75006635

Kuraator: Maris Viibur-Vilt
tel. 58 17 0587

Järelevaataja: Gerli Põder
Kõik õigused kaitstud 2013