Titlephoto
In English
Tartu LinnamuuseumKGB Kongide MuuseumTartu LaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum
Linnamuuseumist

Tartu Linnamuuseumis saab tutvuda Tartu mitmekesise ajalooga, avastada mõnd vähemtuntud seika või üksikasja. Muuseumi eesmärk on olla Tartu mälu kandja.

Muuseumi peahoone asub Tartu kesklinna läheduses, Ülejõel, 18. sajandi lõpu aadlielamus. Hoone paistab silma oma interjööriga – erilist tähelepanu väärib varaklassitsistlik Louis XVI stiilis saal.

Tartu mitmepalgelist ajalugu tutvustab püsinäitus „Dorpat. Jurjev. Tartu.". Linna kujunemislugu algab muinasaegsest Tarbatu linnusest. Tutvustame keskaegset Dorpatit, Liivi sõja aegseid purustusi, Poola ja Rootsi aja vaimuelu, 18. sajandi linnakäsitööd ning Tartu rahuga seonduvat sündmustikku. Püsinäitust täiendavad mitmekesised ajutised näitused.

Pakume giidiga ekskursioone nii meie näitustel kui ka linnaruumis. Loengusarjad, ettekandepäevad ja muuseumi trükised annavad huvilisele põhjalikuma ülevaate Tartu aja- ja kultuuriloost ning näitustega seotud teemadest. Osa materjale on kättesaadavad ka meie kodulehel.

Lapsed ja noored on oodatud muuseumitundidesse, mida saate soovi korral tellida ka oma klassiruumi. Kutsume osalema ka muuseumi õpitubades ja juturetkedel.

Tartu Linnamuuseumil on ka neli filiaali: 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseum tutvustab 1830. aastate kodanikumaja koos biidemeieri stiilis interjööriga, KGB kongide muuseum pakub sissevaadet Tartu NKVD (KGB) eeluurimisvangla kongidesse, Oskar Lutsu majamuuseum kutsub vaatama kirjaniku kodu Tammelinnas ja Tartu Laulupeomuuseum esitleb eesti laulupidude traditsiooni ning Tartu rolli selle kujunemisel.
Vaata virtuaalset ringkäiku!Viimane uudis: Näitus: „Ülejõe esimesed“
14.06.16

Tartu Kaarsillal saab alates 13. juunist vaadata Tartu Linnamuuseumi Üle JÕE kogukonnaprojekti raames valminud näitust „Ülejõe esimesed". Näitus jääb vaadata kogu suveks ning tutvustab tartlastele ja linna külalistele põnevaid momente Ülejõe ajaloost.

Tartu ajalooline Ülejõe piirkond Emajõe vasakul kaldal pakub uudishimulikule ammendamatut avastamisrõõmu. Näitusel oleme võtnud luubi alla osakese sellest, mis on aegade jooksul esmakordselt leidnud aset ühtviisi Ülejõel, Tartus ja kogu Eestis. Mõndagi sellest on üldtuntud ja kirjutatud suurte tähtedega Eesti ajalukku – näiteks 1869. aastal Ülejõel peetud I Eesti üldlaulupidu või 1870. aastal Jaama tänaval Vanemuise seltsi majas etendunud Lydia Koidula „Saaremaa onupoeg", mis tähistas Eesti rahvusliku teatri sündi. Kui paljud aga teavad, et Eesti esimene raadioaparaat valmis 1924. aastal Ülejõel asunud Tartu Telefonivabrikus või et Eesti esimene psühhiaatriahaigla avati 1877. aastal tollase Tallinna, praeguse Staadioni tänava lõpus Ülejõel? Kas on teada, et Eesti esimene paikkino Illusion avas oma uksed 1908. aasta aprillis Kivisilla Ülejõe-poolses otsas Heinaturul või et Eesti esimene pudretivabrik alustas 1869. aastal tegevust Jaama mõisa maadel Ülejõel? Kuid mis on pudrett ning mida toodeti pudretivabrikus?

Kõigile neile ja paljudele teistele küsimustele leiad vastuse Kaarsilla näitusel „Ülejõe esimesed".

Näituse koostasid Kaari Siemer (Eesti Rahva Muuseum), Kristiina Tael ja Marge Rennit (mõlemad Tartu Linnamuuseum) ning kujundas Marje Eelma (Tuumik Stuudio). Näituse tekstid toimetas Ivi Tammaru ja tõlkis Tiina Mällo.

Näituse valmimist toetasid Tartu linnavalitsuse kultuuriosakond, Eesti Kultuurkapital ja Hasartmängumaksu Nõukogu.

Tartu Linnamuuseumi kaheaastane „Üle Jõe" projekt (2015–2016) õpib tundma ja vahendab Ülejõe kultuuripärandit ja tänapäeva. Ülejõel toimub palju huvitavat, kõige sellega hoiab teid kursis www.facebook.com/YleJ6e.

Lähem info:

Marge Rennit, marge.rennit@katarina, tel 5256411
Tartu LinnamuuseumAjutine näitus:
"Vaata kella!"
16. 04 - 02. 07. 2016Sündmuste kalender
Sündmuste kalenderTartu Linnamuuseumi kogud on suvepuhkuse tõttu suletud:

arheoloogiakogu
27. juuni - 17. juuli,
arhiivi-, kunsti-, foto- ja ajalooline kogu
4. juuli - 5. august.


Aadress:

Narva mnt. 23
Tartu 51009

Näita kaardil


Lahtiolekuajad:

teisipäev - laupäev 11 - 18


Iga kuu viimasel reedel on muuseumi külastus tasuta.

Kontakt:
telefon: 746 1911
e-mail info@katarina.ee
Reg. kood: 75006635


Esmaspäeviti on võimalik muuseumit külastada ettetellimisel.
Kõik õigused kaitstud 2016