Titlephoto
In English
Tartu LinnamuuseumKGB Kongide MuuseumTartu LaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19.saj Tartu Linnakodaniku Muuseum
Linnamuuseumist

Tartu Linnamuuseumis saab tutvuda Tartu mitmekesise ajalooga, avastada mõnd vähemtuntud seika või üksikasja. Muuseumi eesmärk on olla Tartu mälu kandja.

Muuseumi peahoone asub Tartu kesklinna läheduses, Ülejõel, 18. sajandi lõpu aadlielamus. Hoone paistab silma oma interjööriga – erilist tähelepanu väärib varaklassitsistlik Louis XVI stiilis saal.

Tartu mitmepalgelist ajalugu tutvustab püsinäitus „Dorpat. Jurjev. Tartu.". Linna kujunemislugu algab muinasaegsest Tarbatu linnusest. Tutvustame keskaegset Dorpatit, Liivi sõja aegseid purustusi, Poola ja Rootsi aja vaimuelu, 18. sajandi linnakäsitööd ning Tartu rahuga seonduvat sündmustikku. Püsinäitust täiendavad mitmekesised ajutised näitused.

Pakume giidiga ekskursioone nii meie näitustel kui ka linnaruumis. Loengusarjad, ettekandepäevad ja muuseumi trükised annavad huvilisele põhjalikuma ülevaate Tartu aja- ja kultuuriloost ning näitustega seotud teemadest. Osa materjale on kättesaadavad ka meie kodulehel.

Lapsed ja noored on oodatud muuseumitundidesse, mida saate soovi korral tellida ka oma klassiruumi. Kutsume osalema ka muuseumi õpitubades ja juturetkedel.

Tartu Linnamuuseumil on ka neli filiaali: 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseum tutvustab 1830. aastate kodanikumaja koos biidermeieri stiilis interjööriga, KGB kongide muuseum pakub sissevaadet Tartu NKVD (KGB) eeluurimisvangla kongidesse, Oskar Lutsu majamuuseum kutsub vaatama kirjaniku kodu Tammelinnas ja Tartu Laulupeomuuseum esitleb eesti laulupidude traditsiooni ning Tartu rolli selle kujunemisel.
Vaata virtuaalset ringkäiku!Viimane uudis: Tartu Linnamuuseumi sünnipäevanädal
24.10.16

31. oktoobril on Tartu Linnamuuseumi 61. sünnipäeva. Selle puhul toimub nädala jooksul muuseumis ja filiaalides erinevaid tegevusi nii suurtele kui ka väikestele.


Teisipäeval, 25. oktoobril kell 18.15 ootame teid jaheda sügise eest varju 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumi, kus hubases õhkkonnas esineb kitarrimängija Priit Peterson. Eestist leitud 19. sajandist pärit originaalinstrumendil tuleb esitamisele sama ajastu kitarriheliloojate looming. Sissepääs muuseumipiletiga 2 € / 1 €.

Kontakt: Jaani 16, Tartu / http://linnamuuseum.tartu.ee/?m=6 / tel 736 1545


Kolmapäeval, 26. oktoobril kell 11.30 on Oskar Lutsu majamuuseumis teetund Jüri Parijõest. Näitust "Jüri Parijõgi. Mäng ja tõsielu" tutvustab kuraator Meeli Väljaots. Teetassi taga järgneb vaba vestlus Jüri Parijõest ja Oskar Lutsust. Sissepääs muuseumipiletiga 2 € / 1 €.

26.-28.oktoobril osaleb Oskar Lutsu majamuuseum ka laste ja noorte festivali „Avatud mänguväljad" paralleelprogrammis. Kõigil kolmel päeval kell 12 on lapsed oodatud põnevasse muuseumitundi, mis põhineb näitusel „Jüri Parijõgi. Mäng ja tõsielu" ning kirjanik Jüri Parijõe jutustusel „Laevapoisi päevilt". Muuseumitunnis tutvume näitusega, kuulame katkendit Parijõe jutustusest „Laevapoisi päevilt", uurime kirjaniku koostatud meresõnavara seletusi ning mõistatame, mida sisaldab pudelist leitud salakeeles kiri. Osalemine muuseumipiletiga 1 €.

Kontakt: Riia 38, Tartu / linnamuusem.tartu.ee/oskarluts / tel 746 1900 või 746 1030


Neljapäeval, 27. oktoobril kutsume kõiki Tartu Laulupeomuuseumisse. Kell 18 algab ekskursioon teemal„Vanemuise algusaastad Jaama tänaval (1870-1903)". Sellele järgneb kell 19 etendus "Proua daam" (Alle-Saija teatristuudio). Pilet 2 €.

Kontakt: Jaama 14, Tartu / http://linnamuuseum.tartu.ee/?m=3 / tel 746 1021

Lisaks toimuvad neljapäeval kell 13 ja 17 KGB kongide muuseumis eriekskursioonid. KGB kongide muuseum asub samades ruumides, kus 1940.-50. aastatel tegutses Nõukogude Liidu julgeolekuteenistuste eeluurimisvangla. Need õnnetud hinged, kes "halli maja" keldrikongidesse sattusid, kirjeldavad seal veedetud aega kui oma vangistusteekonna üht raskemat perioodi. Neljapäeval on huvilistel võimalik giidi juhtimisel endisel kujul taastatud vangikongide ja kartseritega tutvuda ning kuulata, millised olid võõrvõimu esindavate julgeolekuorganite töömeetodid ja milline nägi välja kinnipeetava sünge igapäevaelu. Kõigile sissepääs sooduspiletiga 2 €.

Kontakt: Riia 15b, Tartu / http://linnamuuseum.tartu.ee/?m=2 / tel 746 1914


Reedel, 28. oktoobril algusega kell 11 toimub Tartu Linnamuuseumi 34. linna-ajaloo päev, mis tänavu keskendub linnaarheoloogiale.

1966. aastal toimusid Tartu Ülikooli dotsendi Vilma Trummali juhtimisel esimesed teadusliku küsimuseasetusega arheoloogilised kaevamised Tartu vanalinna alal. Järgnevatel kümnenditel on linna uurimisel valdavaks saanud päästekaevamised, vaatluse alla on võetud eeslinnad ning teised linnamüürist väljapoole jäänud rajatised. Viiekümne aastaga on kogutud esinduslik materjal, mis on aluseks eriilmelisele uurimistööle, samuti kasutatakse kogutud leide näitustel, s.h mitmete muuseumide püsiväljapanekutel. Senise uurimistöö tulemusi võtab kokku ettekandepäev pealkirjaga „Pool sajandit linnaarheoloogiat Tartus. Uurimisküsimusi ja paralleele".

Ettekandepäeva avab Tallinna Ülikooli ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskuse vanemteaduri Erki Russowi ülevaade Tallinna linnaarheoloogiast. Tartu Ülikooli lektor Ain Mäesalu annab ülevaate Tartu 13.–14. sajandi eluhoonetest. MTÜ AEG arheoloog Eero Heinloo võtab kokku Tartu lõunapoolse eeslinna uurimistulemused. Rivo Bernotas (OÜ Arheox) tutvustab dendrokronoloogia rolli Tartu arheoloogilisel uurimisel. Linnamuuseumi teadur-koguhoidja Elis Tiidu räägib Tartu Maarja kirikut ümbritsenud kalmistu matuste dateerimisest. Linnamuuseumi arheoloog ja Tallinna Ülikooli ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskuse teadur Arvi Haak räägib luksusest keskaegses Tartus arheoloogilise allikmaterjali põhjal.

Sissepääs tasuta.

Kontakt: Narva mnt 23, Tartu / http://linnamuuseum.tartu.ee / tel 746 1906


Laupäeval, 29. oktoobril kell 11–15 toimub Tartu Linnamuuseumis Sünnipäeva Perepäev, kus jätkub tegevust nii suurtele kui ka väikestele:
esimese korruse õpitoas on avatud meisterdusnurk, kus lapsed saavad meisterdada vahvaid peomütse ning soovi korral lasta end kaunistada näomaaliga;
fuajees toimub muuseumi laat, kus saab uudistada mida põnevat on muuseumisse mitmekümne aasta jooksul kogunenud ning huvi korral endale soetada ka mõni põnevam ese;
nii väikesed kui ka suured saavad end proovile panna otsimismängus.

Külalistele on avatud kohvilaud.
Sissepääs muuseumipiletiga 2 € / 1 €.

Kontakt: Narva mnt 23, Tartu / http://linnamuuseum.tartu.ee / tel 746 1906
Tartu LinnamuuseumAjutine näitus:
„Ajaloo prügikastist ajalukku.
Jäätmed, teadus ja äri keskajast tänapäevani"


16.09.2016 - 01.04.2017


Sündmuste kalender

Sündmuste kalenderAadress:
Narva mnt. 23
Tartu 51009

Näita kaardil


Lahtiolekuajad:

teisipäev - laupäev 11 - 18


Iga kuu viimasel reedel on muuseumi külastus tasuta.

Kontakt:
telefon: 746 1911
e-mail info@katarina.ee
Reg. kood: 75006635


Esmaspäeviti on võimalik muuseumit külastada ettetellimisel.
Kõik õigused kaitstud 2016